Jak napisać CV, dzięki któremu otrzymasz zaproszenia na rozmowy o pracę?

0 Comments
image1

CV może być decydującym etapem w walce o wymarzoną posadę. Chociaż pojawia się na wczesnym etapie procesu rekrutacyjnego, jest jednym z najprostszych sposobów na selekcję kandydatów. W zależności od skali rekrutacji i zasobów firmy rekrutującej, CV może być analizowane przez specjalistów lub przez programy komputerowe. Tym bardziej warto zadbać o to, aby było pierwszym krokiem do sukcesu, a nie przeszkodą na drodze do zatrudnienia.

.

Jak wygląda etap pierwszej selekcji CV?

Pracodawca otrzymuje kilkadziesiąt lub nawet kilkaset CV i najczęściej nie ma czasu przeczytać wszystkich w całości. Rekruterzy zazwyczaj „skanują” wzrokiem naszą aplikację w poszukiwaniu najważniejszych informacji. Dlatego tak ważne jest, aby Twoje CV było inne, wyróżniające się, co spowoduje, że zwróci na siebie uwagę, przykuje wzrok rekrutera i spowoduje, że zostaniesz zaproszony na rozmowę, albo .... zginie w stosie innych takich samych CV.

„The Ladders”, największy portal rekrutacyjny na świecie www.theladders.com, przeprowadził badania, które pokazały, że pierwsze 6 sekund, w których rekruter patrzy na Twoje CV decyduje, czy zostanie ono zakwalifikowane do dalszego procesu rekrutacyjnego, lub czy będzie odrzucone! Zatem tyle przeciętnie masz czasu, żeby przekonać rekrutera, aby zapoznał się dokładnie z Twoim curriculum vitae.

Marketingowy guru Jack Trout powtarza od lat „wyróżnij się, albo zgiń” i dokładnie od tego zacznij tworzyć swoje CV.

.

Jak to zrobić? Jak pisać CV, aby otrzymywać zaproszenia na rozmowy kwalifikacyjne?

Zapomnij o szablonach – wyróżnij się!

Dobre CV powinno się wyróżniać i zwracać na siebie uwagę rekruterów. Może to być:

- oryginalna forma graficzna

- przejrzysty układ

- Twoje profesjonalne zdjęcie z uśmiechem

- zastosowanie dyskretnej grafiki, kolorów, pogrubień, wypunktowań do wyróżnienia poszczególnych części CV.

Zaznaczam – „dyskretnych”, gdyż zastosowanie zbyt wielu wyróżnień jest odbierane jako nieprofesjonalne.

Wyróżnikiem Twojego CV może również być wstęp, który zaczyna się od innych, niż zwykle tam wpisujemy słów, a które zainteresują rekrutera Twoją osobą. Wystarczą 2-3 zdania podsumowujące Twoje doświadczenie w odniesieniu do stanowiska, na które rekrutujesz, a już Twoje CV robi się spersonalizowane i rośnie szansa na zainteresowanie rekrutera.

Zdecydowana większość CV, które przychodzą na ogłoszenia wygląda tak samo. Jest kilka podstawowych szablonów według których większość Kandydatów przygotowuje CV. Jeśli niczym się nie wyróżniają, to „giną w tłumie”. Tak samo jest z Twoim CV – jeśli wygląda tak samo, niczym się nie wyróżnia, to szansa, że zostanie wybrane i uważnie przeczytane mocno maleje już na tym etapie.

Jeszcze kilka lat temu uczono jak powinno wyglądać wzorcowe CV. Obecnie trudno mówić o jednym idealnym wzorze. Na pewno musi być czytelne, ale nie musi składać się z tych samych elementów. Warto zastosować przyciągające wzrok grafiki, np. logotypy poprzednich pracodawców. Nie obowiązuje już zasada CV na jedną stronę A4. Taka objętość nie pozwalała na wyczerpującą prezentację własnych osiągnięć. Obecnie CV może mieć nawet 3 strony A4, choć standardem są 1-2 strony. Jeśli jest tylko czytelne i „inne”, to na pewno nie odpadnie na wstępnej selekcji.

Chcesz zobaczyć jak wyglądają najpopularniejsze wzory CV?

Wpisz w wyszukiwarkę frazy „szablony CV”, „generator CV”, „kreator CV”, „wzory CV”, a otrzymasz listę linków do serwisów, w których możesz zbudować CV bazujące na jednym z wielu szablonów. Nie twierdzę, że nie należy z nich korzystać, bo niektóre szablony są naprawdę dobre! Na pewno mogą być one świetną inspiracją dla Twojej aplikacji. Natomiast zalecam dodać coś od siebie, coś własnego, choćby drobny element graficzny, który Cię wyróżni. Może masz swoje logo, albo stronę internetową i możesz wykorzystać spójną z tym grafikę do przygotowania CV? Pomyśl o tym ..... 

Zobacz 28 przykładów kreatywnych i niesztampowych CV z całego świata, jako inspirację dla Twojego CV

        tu PRZYKŁADY KREATYWNYCH CV

Graficzne CV możesz zrobić samodzielnie, nawet jeśli nie jesteś grafikiem, wykorzystując bezpłatne programy do projektowania grafik, np. 

            CANVA.COM

Jeśli nie umiesz zrobić samodzielnie CV, to możesz je zamówić u profesjonalisty, wystarczy poszukać takich fachowców na popularnych serwisach typu etsy.com, np.

         tu ZNAJDŹ FACHOWCA OD CV

Czy warto inwestować w ładny wygląd CV? 

Spójrz na poniższe przykłady. Jakie wrażenie? Odpowiedź jest oczywista – warto :-)

tu zobacz, że warto ....

.

Jak się nie wyróżnić negatywnie?

5 błędów w CV, które specjaliści od rekrutacji w Google spotykają każdego dnia. Laszlo Bock zdradza je na swoim blogu na LinkedIn - pełen artykuł do przeczytania  tu czytaj artykuł 

1. błędy w pisowni - wg raportu CareerBuilder z 2013 roku robi je w CV niemal 85% kandydatów!

2. długość - nie musisz wcale mieścić się na jednej stronie, ale 2 strony to zwykle wystarczająca objętość, aby przekazać tylko te elementy doświadczenia, które pasują do stanowiska; tworząc CV nie pisz kroniki swojego życia!

3. zbyt udziwniona forma graficzna - rekruterzy nie mają czasu, aby doszukiwać się informacji w nietypowej formie graficznej. O ile nie aplikujesz na stanowisko artystyczne, trzymaj się przejrzystych i prostych form graficznych.

4. łamanie klauzuli poufności - obowiązuje Cię, nawet gdy planujesz odejść z obecnej firmy. Zdradzając poufne informacje, uchodzisz za człowieka niegodnego zaufania. Skąd wiedzieć, że zdradzasz tajemnice? Bock przytacza przykład "testu New York Times". Jeśli Twoja firma nie udzieliłaby tych informacji na pierwszą stronę NYT, znaczy, że są poufne i nie nadają się także do CV.

5. kłamstwo - na porządku dziennym jest pisanie o wykształceniu, którego wcale się nie posiada, przypisywanie sobie cudzych osiągnięć itp. Jako dowód Bock zachęca, aby wpisać w Google hasło "prezesi, którzy stracili pracę z powodu kłamstwa w CV". Faktycznie, przykłady można mnożyć.

.

To słowem wstępu, a teraz zaczynamy w kolejnych punktach omawiać poszczególne elementy Twojego idealnego CV.

1. Podsumowanie – już na początku

Niezależnie, czy Twoje CV mieści się na jednej stronie, czy na dwóch, to w jaki sposób się zaczyna, ma duże znaczenie. To Twoja szansa na zatrzymanie uwagi rekrutera i rozbudzenie jego ciekawości.

Eksperci zachęcają, aby u góry pierwszej strony CV wstawić podsumowanie, czyli krótki opis siebie w kontekście umiejętności i osiągnięć zawodowych. Podsumowanie zawodowe to wciąż niedoceniany element CV. A przecież jest to jedno z pierwszych miejsc na które patrzy rekruter. Standardowo czytamy od góry do dołu, od lewej strony do prawej, zatem to co umieścimy na początku ma ogromne znaczenie.

Jeśli wstawisz podsumowanie zawodowe na samym początku rekruter przeczyta je jako pierwszy element Twojego CV. Dlatego ważne jest, aby podsumowanie:

- nie było sztampowe

- nie było zbyt długie

- koniecznie odnosiło się bezpośrednio do wymagań i w 2 - 4 zdaniach pokazywało, że jesteś właściwą osobą na oferowane stanowisko, właśnie Ty, bo robisz dokładnie to co jest wymagane na stanowisku. 

Podsumowanie to najlepsze miejsce na kluczowe umiejętności i osiągnięcia.

Przykłady:

 -> Jestem menadżerem sprzedaży z 12-letnim doświadczeniem popartym sukcesami. W firmie, w której aktualnie pracuję, w ciągu pierwszych dwóch lat pozyskałem ponad 100 nowych klientów i przekroczyłem plany sprzedażowe o 20%. W ostatnim roku wdrożyłem nowy system CRM i zwiększyłem skuteczność wizyt handlowych zespołu sprzedażowego o 20%. Zarządzam 20-osobowym zespołem w którym rotacja pracowników od 3 lat wynosi 0%.

 -> Marketing internetowy to moja pasja. Od 5 lat skutecznie działam w obszarach SEO, SEM. W ostatnich dwóch latach wprowadziłam firmę do mediów społecznościowych w których jest obecna grupa docelowa, co zwiększyło ruch na stronie internetowej o 300% i przełożyło się na wysokość sprzedaży. Dzięki moim działaniom firma jest w top 10 linków w wyszukiwarkach na wszystkie frazy kluczowe z naszej branży. Znajomość naszej marki wzrosła w ciągu 2 lat o 200% (dane na podstawie badań ankietowych w grupie docelowej na 500 osobach).

2. Zdjęcie

Badanie eyetrackingowe, przeprowadzone przez Pracuj.pl pokazuje, że rekruterzy poświęcają zaledwie 3% całego czasu z analizy CV na zdjęcie. Najważniejsze jest doświadczenia kandydata (58% czasu poświęconego na analizę CV), wykształcenie (9% czasu) i umiejętności (5% czasu).

Zdjęcie jest elementem personalizacji CV i dzięki niemu Twoje CV będzie na pewno łatwiejsze do zapamiętania. To jest ważny argument za tym, aby dodawać zdjęcie do CV, choć nie jest to obowiązkowy element. W Polsce przyjęło się zwyczajowo, że CV bez zdjęcia jest niepełne. Jednak jeśli szukasz pracy za granicą, upewnij się, że w danym kraju dodawanie zdjęcia do aplikacji jest dobrze widziane, bo zwyczaje są różne, np. w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych nie należy dodawać zdjęcia.

Dlaczego warto dodać zdjęcie?

Dobra fotografia przykuwa wzrok i pomaga Cię zapamiętać, powiązać z Twoimi umiejętnościami.

Zdjęcie w CV może Ci pomóc lub zaszkodzić w poszukiwaniu pracy. Teoretycznie rekruter nie powinien oceniać wyglądu Kandydata i kierować się swoim subiektywnym odczuciem, ale ... każdy z nas podejmuje czasami decyzje pod wpływem emocji, więc zadbajmy, aby były to emocje pozytywne.

Dobre zdjęcie pokazuje Ciebie jako profesjonalistę, osobę odpowiednią na oferowane stanowisko pracy. Zatem jeśli sam nie potrafisz zrobić dobrej jakości zdjęcia, na którym wyglądasz korzystnie, zdecyduj się na profesjonalną sesję zdjęciową. Koszt takiej sesji to 200 do 400 zł. Możesz też popytać się po znajomych, bo fotografowanie to częste hobby i jest wiele osób, które mają dobry sprzęt i umiejętności i mogłyby by Ci pomóc. Wielu początkujących fotografów robi takie sesje bezpłatnie, bo buduje swoje portfolio, więc współpraca z taką osobą też jest dobrym pomysłem.

To jak wyglądasz na zdjęciu i jakie sprawiasz wrażenie, powinno być spójne z oferowanym stanowiskiem. Przykładowo na stanowisko wymagające wiedzy, odpowiedzialności, powagi typu Dyrektor Finansowy zdjęcie powinno być stonowane, aby pokazywało profesjonalizm, budziło zaufanie, garnitur i krawat są tu wskazane. Zupełnie inaczej gdy aplikujesz na stanowisko grafika czy kreatywnego marketingowca – uśmiech i więcej luzu wzbudzą zaufanie.

Dobre zdjęcie czyli jakie?

Na dobrym zdjęciu widać Twoją twarz, lub twarz i ramiona. Ubranie powinno być w stonowanych kolorach, najkorzystniejsze to szary, granat, grafit, niebieski.

Jakie błędy popełniają Kandydaci?

1. Zdjęcie z bardzo poważną miną.

Niektórzy myślą, że profesjonalizm to powaga. Nic bardziej mylnego. Nie odbieramy takich poważnych osób zbyt pozytywnie. Uśmiechnięte osoby przyciągają, budzą pozytywne skojarzenia. Nie bój się uśmiechu!

2. Zdjęcie z wakacji lub amatorsko wycięte z większego, z innymi osobami / elementami.

O ile uśmiech jest wskazany i pozytywny, o tyle wakacyjne klimaty na profesjonalnym CV to już zupełny niewypał. Podobnie wygląda sprawa z wycinaniem swojej osoby ze zdjęcia i wykorzystanie tego w CV. Na zdjęciu możesz być Ty i tylko Ty, bez dodatkowych „atrakcji”.

3. Zdjęcie z dowodu osobistego.

Nie jest dobrym wyborem wykorzystanie zdjęcia do dowodu osobistego – kadr jest bardzo niekorzystny, mało osób wygląda dobrze na tego typu zdjęciach. No i do tego ta poważna mina ;-) 

4. Zdjęcie słabej jakości.

Unikaj zdjęć niewyraźnych. Zdarzają się czasami CV ze zdjęciem, na którym widać, że twarz jest wycięta z innego zdjęcia i mimo, że dobrze wykadrowana to niewyraźna. Niewyraźne zdjęcie równa się słaba jakość, a jakość .... to już może się przełożyć na odbiór Twojej osoby.

5. Duży rozmiar pliku ze zdjęciem.

Zdjęcia z profesjonalnej sesji zazwyczaj są dużych rozmiarów. Przed wstawieniem do CV należy zdjęcie zmniejszyć. Plik CV zazwyczaj nie powinien przekraczać 500 mb. Przecież nie chcesz zapchać skrzynki rekrutera ciężkim plikiem, który długo będzie ściągał, to nie jest dobre „pierwsze wrażenie” ;-)

Oto przykłady dobrych zdjęć do CV:

przykład 1 tu

przykład 2 tu

przykład 3 tu

przykład 4 tu

3. Twoje doświadczenie

W sekcji „doświadczenie zawodowe” dziel się swoimi sukcesami, napisz, jaki był Twój wkład w rozwój firmy lub jakim trudnym wyzwaniom udało Ci się sprostać.

Jak opisać kolejne stanowiska?

Przede wszystkim nie duplikuj obowiązków, nawet jeśli były podobne. Każde kolejne stanowisko może być ujęte w interesujący sposób, jeśli tylko zamiast sztampowych, stosowanych przez wszystkich zwrotów opiszemy siebie samych w autentyczny sposób.

Pisząc o swoich doświadczeniach nie stosuj ogólnikowych stwierdzeń. Podawaj konkretne przykłady, które pokazują że pasujesz do organizacji, znasz jej potrzeby, branżę i rynek.  Napisz o podobnych:

- projektach, które zrealizowałeś

- problemach, które rozwiązałeś

- pomysłach, które wdrożyłeś

i jak te działania wpłynęły na wyniki firmy, jej pozycję i wizerunek, relacje z klientami, kontrahentami itp.

Opisuj osiągnięcia w dotychczasowej pracy wykorzystując liczby, fakty, wydarzenia, bo takie konkretne dane są bardziej wiarygodne i przemawiają do wyobraźni rekrutera. Jednocześnie dają przewagę nad konkurentami, bo niewiele osób wpisuje te informacje w CV. To właśnie kolejny sposób na wyróżnienie się ze stosu podobnych CV ;-)

Przykłady:

zamiast - sprzedaż produktów firmy

wpisz - w okresie ostatnich 12 m-cy wykonałem 120% planów sprzedażowych

zamiast - zdobywanie nowych klientów

wpisz – w pierwszym roku mojej pracy pozyskałem 10 kluczowych klientów, co pozwoliło zrealizować założony budżet w 120%. W każdym kolejnym roku pracy zdobywałem nowych klientów realizując założone plany i sukcesywnie budując portfel klientów.

Wypisując swoje osiągnięcia użyj pogrubienia, aby podkreślić najważniejsze informacje! Rekruterzy „skanują” CV wzrokiem, zatem ułatw im zauważenie tego, co jest w CV najważniejsze.

Rekruterzy najwnikliwiej czytają 2-3 ostatnie stanowiska, więc skup się właśnie na nich, aby pokazywały Twoje doświadczenie i sukcesy.

4. Wykształcenie

Zasada jest taka, że im dłuższe doświadczenie zawodowe, tym mniejsze znaczenie nabiera Twoja ścieżka edukacji. Dlatego też wystarczą tu najważniejsze informacje, jak uczelnia/szkoła, specjalizacja, lata nauki. Wyjątkiem są oczywiście zawody, które wymagają konkretnego dyplomu do wykonywania zawodu, np. lekarz, prawnik, itp.

Jeśli masz już kilka lat doświadczeń, odpuść sobie wpisywanie praktyk i stażów, to niepotrzebnie wydłuża Twoje CV a z punktu potrzeb firmy nie wnosi nic wartościowego. Takie informacje powinny się znaleźć tylko w CV osób na początku kariery zawodowej, aby pokazać przedsiębiorczość i jakiekolwiek doświadczenie zawodowe.

5. Less is more, czyli usuń z CV niepotrzebne informacje

CV nie jest raportem zawierającym każdą rozpoczętą szkołę i każdy epizod w karierze zawodowej. Powinien zawierać tylko te informacje, które mają związek z przyszłym stanowiskiem. Lepiej pominąć rozpoczęte, ale nieukończone studia, jeśli przygoda z wyższą uczelnią trwała krócej niż 3 lata. Jeśli dla pracodawcy wykształcenie ma kluczowe znaczenie, zaledwie kilka lat na adekwatnym kierunku nie jest zaletą.

Są natomiast branże, w których wykształcenie nie odgrywa tak ważnej roli, jak praktyczne umiejętności, np. programowania albo realizowania marketingu internetowego. Aplikując na takie stanowiska można z powodzeniem pominąć sekcję wykształcenia w CV na rzecz sekcji praktyczne umiejętności. Dla uwiarygodnienia umiejętności można podać przykłady samodzielnie zrealizowanych projektów, liczbę wypozycjonowanych stron czy wypromowanych firm w mediach społecznościowych.

Podobna zasada odnosi się do doświadczenia zawodowego. Wybieramy tylko te stanowiska, które nawiązują do przyszłych obowiązków. Przy czym tutaj również warto pominąć bardzo krótkie epizody zawodowe – poniżej roku. Chyba że kilkumiesięczne zatrudnienie wiązało się z realizacją jednego konkretnego projektu i z założenia nie miało stanowić stałego zatrudnienia.

Z mojego doświadczenia wynika, że Kandydaci często myślą, iż im więcej wpiszą obowiązków oraz umiejętności, tym atrakcyjniejsze będzie ich CV. To błędne myślenie, bo im bardziej „zaśmiecisz” CV informacjami, które nie interesują pracodawcy, nie są związane z wymaganiami i obowiązkami, tym trudniej będzie Mu wyłowić te informacje, które Go interesują i zniechęcony odłoży Twoje CV na stosik z napisem „nie”.

Co usunąć z CV?

Wszystkie informacje, które nie są wymienione w ofercie pracy: umiejętności, szczegółowo opisane doświadczenia z dawnych lat, przebyte szkolenia i kursy nie związane ze stanowiskiem pracy, staże i praktyki gdy masz wieloletnie doświadczenie zawodowe. Zupełnie zbędne są również: miejsce urodzenia, stan cywilny, obywatelstwo, nazwisko panieńskie oraz adres pocztowy :-)

Czy podawać datę urodzenia?

Nie ma obowiązku podawania daty urodzenia w CV, zatem nie jest to konieczne. Ale jeśli bardzo chcesz to możesz podać, to też nie jest błędem. Nie ma tu jedynej słusznej drogi.

6. Jedno CV to za mało

Intensywne poszukiwania pracy stwarzają pokusę, aby stworzyć jedno uniwersalne CV, które następnie wystarczy rozesłać do wybranych firm. To jest największy błąd Kandydatów, który rekruter widzi od razu po „przeskanowaniu” CV, bo nie odwołuje się do tego, co wymaga i poszukuje pracodawca.

Tworzenie CV wymaga czasu i zaangażowania, które jednak popłacają.

Jak napisać CV dopasowane do wymagań pracodawcy? 

Dowiedz się, przed jakimi wyzwaniami stoi firma, do której aplikujesz i jakie ma cele na rynku. W ten sposób możesz spersonalizować CV podkreślając tylko te elementy ze swojej kariery i edukacji, które rzeczywiście zainteresują pracodawcę. Możesz się tego dowiedzieć ze strony internetowej firmy, czasem wywnioskować z jej misji i wizji, jeśli takowe posiada. Generalnie strona internetowa firmy jest kopalnią wiedzy o firmie i jej produktach / usługach, wszelkich działaniach i aktywnościach. Jeszcze lepszym źródłem informacji o firmie są media społecznościowe, gdzie odbywa się codzienna komunikacja firmy. Fanpejdż na Facebooku lub profil na Linkedin, to są właśnie miejsca gdzie znajdziesz bieżące sprawy, którymi firma żyje, projekty które realizuje, problemy z którymi się boryka. Wystarczy zapoznać się z komunikatami i nawiązać w CV do konkretnych działań.

Znając wymagania i obowiązki jakie stawia pracodawca, możesz też określić, które sekcje w CV warto szczególnie rozbudować, a które można pominąć. Możesz wręcz odwoływać się do swoich przyszłych obowiązków i zestawiać je z dotychczasowymi osiągnięciami w podobnym obszarze.

Skuteczną formą personalizacji CV jest nawiązanie dialogu z rekruterem poprzez odniesienie się do ogłoszenia o pracę i zawartych w nim wymagań. Można również zawrzeć w CV swoje pomysły na rozwój firmy, do której aplikujemy. Mogą to być rekomendacje zmian na stronie internetowej lub sugestia pojawienia się w nowych kanałach społecznościowych.

Używanie konkretnych danych w postaci liczb, faktów i wydarzeń, zwiększa Twoją atrakcyjność w oczach rekrutera.

7. Zamiast „suchych” faktów opowiedz historię

Storytelling świetnie sprawdza się w CV. Historie zapadają w pamięć i wywołują emocje. Historia może pojawić się w wybranej sekcji w CV lub w całym dokumencie. Można z powodzeniem zrezygnować z tradycyjnych wypunktowań na rzecz krótkich opowieści o poszczególnych etapach edukacji i kariery. Ważne jest, aby historia dotyczyła takich aspektów jak osiągnięcia, zrealizowane projekty, wpływ na rozwój firmy, odnalezienie rozwiązania w trudnej sytuacji, a więc kwestie, które znaczą o wiele więcej niż tylko zajmowane dotychczas stanowisko.

Przyjrzyjmy się przykładowi wypunktowania, które można przerobić na historię:

- realizowanie reklam w mediach społecznościowych

- planowanie działań na stronie firmowej w mediach społecznościowych

- przygotowywanie contentu i promowanie go w mediach społecznościowych

- pozyskiwanie ruchu na stronę www i sprzedaży online z mediów społecznościowych

Taka hasłowa forma nie zawsze oddaje skalę obowiązków i nie prezentuje rezultatu pracy.

Lepiej przedstawić to tak:

„Od 2014 roku zarządzałam profilami społecznościowymi naszej firmy. W ciągu 6 miesięcy, dzięki prowadzonym kampaniom reklamowym i wartościowym treściom, pozyskałam 150% wzrost liczby fanów na Facebooku oraz obserwatorów na LinkedIn. Dzięki realizowanemu przeze mnie wysokiej jakości contentowi w mediach społecznościowych na stronę www pozyskaliśmy aż 10 razy więcej odwiedzin miesięcznie, skutkujących dwukrotnym wzrostem sprzedaży online.”

Zarówno wypunktowanie, jak i opis odnoszą się do tych samych obowiązków. Jednak opis pozwala uwypuklić swoje osiągnięcia i uświadomić skuteczność działań. Warto połączyć te dwie formy – krótkie wypunktowania dla rekrutetów, którzy nie mają czasu i jedynie skanują wzrokiem CV oraz opisy z myślą o rekruterach, którzy z wybranych wstępnie CV, chcą wyłonić te najlepsze.

8. Rekomendacje

Opisane w CV umiejętności i osiągnięcia będziesz mieć okazję potwierdzić w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Chyba że zdobędziesz cenne rekomendacje swoich byłych przełożonych czy też ważnych partnerów biznesowych.

To, że osoby na wysokich stanowiskach były gotowe podpisać się swoim imieniem i nazwiskiem pod Twoimi umiejętnościami, wiele znaczy.  Z pewnością pozbawia rekrutera wątpliwości, czy Twoje poprzednie tytuły i stanowiska były adekwatne do kompetencji. W CV możesz zawrzeć przykładowo dwie rekomendacje w postaci 2-3 zdań. Takie rekomendacje muszą być udzielone przez konkretne osoby z imienia i nazwiska, bo tylko takie są wiarygodne dla rekrutera i budzą zaufanie do Twojej osoby.

9. Zainteresowania – hit czy kit?

Sekcja z zainteresowaniami to kolejny aspekt CV, nad którym musisz się dobrze zastanowić. Oryginalne zainteresowania mogą być atutem, który pokazuje Ciebie jako ciekawą osobę, z pasją.

Pracodawcy szukają kandydatów, którzy pasują do kultury organizacyjnej. Najważniejsze są oczywiście kwalifikacje, ale znaczenie ma też to, czy potencjalny pracownik będzie się identyfikował z zespołem i firmą. Przemyśl sobie, jakie cechy mogą być potrzebne na poszukiwanym przez Ciebie stanowisku i czy można je odnieść do Twoich zainteresowań, czy Twoje zainteresowania mogą je poświadczyć.

Korzystnie jest też, aby zainteresowania były powiązane ze stanowiskiem, branżą do której aplikujesz.

-> Przykładem mogą być stanowiska dziennikarskie lub product managera, które wymagają nie tylko wiedzy, ale wręcz praktycznego stosowania niektórych produktów i rozwiązań. Zainteresowanie kosmetykami, zdrowiem i urodą będzie więc z pewnością atutem przyszłego product managera w firmie kosmetycznej.

-> Chcesz pracować w branży kreatywnej? Powiedz o zainteresowaniach, które potwierdzają Twoją kreatywność. Zainteresowania związane z wykonywaną pracą są zawsze dużym plusem.

-> A może firma sponsoruje inicjatywy sportowe i wspiera aktywność pracowników? Jeżeli dla Ciebie sport jest również ważny – napisz o tej pasji w swoim CV.

-> Jeżeli firma działa zgodnie z koncepcją CSR (CSR – Corporate Social Responsibility, tj. społeczna odpowiedzialność biznesu), a Ty działasz społecznie lub jesteś / byłeś wolontariuszem, to koniecznie podkreśl taką informację.

Nie wpisuj wymyślonych zainteresowań, bo wyjdzie to podczas rozmowy kwalifikacyjnej, zwłaszcza jeśli się okaże, że rekruter ma takie same zainteresowania i będzie chciał o nich porozmawiać. Najgorsza sytuacja jest wtedy, gdy wpiszesz zainteresowanie, a potem na rozmowie kwalifikacyjnej nie umiesz rozwinąć tego tematu, porozmawiać o konkretach. Standardem już jest, gdy Kandydat który ma w zainteresowaniach literaturę na pytanie – jakie książki ostatnio czytał, nie potrafi wymienić trzech tytułów. 

Inny przykład – bardzo częste i popularne zainteresowanie jakim jest kino, a na pytanie na jakim filmie był ostatnio i kiedy, Kandydat plącze się i czerwieni bo nie może sobie przypomnieć.

Sprecyzuj swoje zainteresowania.

Większość zainteresowań w CV to sztampowe – literatura, podróże, film, sport. W ten sposób się nie wyróżnisz. Ale, jeśli napiszesz „podróże z plecakiem po Azji”, „filmy nurtu noir”, lub „moda lat 50 i 60-tych” to na pewno zabrzmi to prawdziwiej i pokaże, że faktycznie wiesz o czym piszesz. 

10. Spójny wizerunek i .... media społecznościowe

Chociaż rekruter otrzyma CV, wciąż może zainteresować się Twoim wizerunkiem w mediach społecznościowych. W dzisiejszych czasach trzeba zadbać o spójność informacji oraz swój profesjonalny wizerunek w internecie. Większość rekruterów i pracodawców sprawdza potencjalnego pracownika wpisując imię i nazwisko w wyszukiwarkę. Co tam znajdzie? Sprawdź to właśnie teraz :-)

Korzystne wrażenie robi zamieszczenie tego samego zdjęcia profilowego we wszystkich mediach społecznościowych, najlepiej, aby było to to samo zdjęcie, które masz w CV. Na profilach serwisów biznesowych jak LinkedIn i Goldenline również stosujemy selekcję informacji, podobnie jak w CV, gdyż to są nasze biznesowe wizytówki w sieci. Konsekwentnie ujawniamy tylko istotne epizody swojej kariery zawodowej oraz z okresu edukacji. Opracowując te profile kierujmy się obranym celem zawodowym. Profil powinien potwierdzać nasze aspiracje i gotowość do podjęcia kolejnych wyzwań zawodowych.

Dobrze przygotowany profil może być także rozbudowaną wersją CV: zawierać linki do zewnętrznych stron internetowych, potwierdzających naszą pracę lub do materiałów video. W takiej sytuacji atutem będzie podanie linka do profilu na LinkedIn / Goldenline w CV, z zachętą do zapoznania się z rozbudowanym życiorysem.  Tak, podawanie w CV linków do profili na mediach społecznościowych jest bardzo dobrym pomysłem! Ponad 80% rekruterów przegląda profile kandydatów w mediach społecznościowych i wyszukuje informacje o kandydatach w internecie.

Pamiętaj, że wszystko co publikujesz w internecie buduje Twój wizerunek w oczach pracodawcy. Jeśli decydujemy się prezentować swoje prywatne życie oraz pasje, róbmy to ze smakiem i unikajmy takich postów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na nasz obraz w oczach przyszłego pracodawcy.

11. Zakazane praktyki

Dobre CV pomaga odnieść sukces, ale tylko wtedy, gdy jest zgodne z prawdą. Warto pamiętać o oczywistych, ale często nieprzestrzeganych zasadach:

- nie zawyżaj własnych umiejętności – praca szybko zweryfikuje nasze kompetencje

- podawaj dokładne okresy zatrudnienia. Rekruterzy zawsze zwracają na nie uwagę i wiedzą, że kandydaci pomijają daty miesięczne, aby pozornie wydłużać okres zatrudnienia. Na przykład niedopuszczalne jest pisanie 2012-2013, jeśli faktycznie zatrudnienie trwało od grudnia 2012 do lutego 2013.

- nie legitymuj się tytułem magistra, jeśli nie otrzymałeś dyplomu – po zakończonej rekrutacji i tak zostaniesz poproszony o przedłożenie dyplomu

- nie zawyżaj poziomu znajomości języków obcych – jeśli są wymagane, zwykle czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna w obcym języku

- nie stosuj utartych frazesów, które w żaden sposób nie wyróżnią Cię na tle pozostałych kandydatów

12. Wymagania prawne i inne formalności

CV nie wymaga podpisu, natomiast aby odbiorca Twojego CV mógł je przeglądać, musisz zawrzeć aktualną klauzulę o Ochronie Danych Osobowych. Według polskiego prawa samo wysłanie dokumentu nie wystarcza, aby Twoja aplikacja mogła być rozpatrywana. Dodanie klauzuli w CV daje pracodawcy / firmie rekrutacyjnej możliwość przeglądania i archiwizowania Twojego dokumentu. Bez Twojej dodatkowej zgody przekazywanie danych innym firmom jest nielegalne.

Zasadnicza treść oświadczenia o przetwarzaniu danych osobowych pozostaje od lat niezmieniona. Zmianom ulega ostatnie zdanie, które odsyła do konkretnego aktu prawnego opublikowanego w Dzienniku Ustaw.

Treść klauzuli

Standardowa treść klauzuli wymagana przez prawo brzmi tak: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w aplikacji dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz.U.z 2016r., poz. 922).

Jednak zwróć koniecznie uwagę na informację dotyczącą klauzuli w ogłoszeniu firmy, gdyż część pracodawców wymaga od kandydatów dodania własnej klauzuli do CV, w której umieszczone są dane adresowe firmy lub dodatkowe elementy. Najlepiej skopiuj wymaganą klauzulę, aby uniknąć błędów.

Uwaga

CV w języku obcym, np. angielskim lub niemieckim, ale dla polskiego pracodawcy – musi mieć klauzulę.

CV w języku obcym, ale dla pracodawcy zagranicznego - nie ma takiego wymogu prawnego, no chyba, że w ogłoszeniu napisane jest inaczej.

Gdzie w CV umieścić klauzulę?

Najlepiej umieścić klauzulę na samym dole strony, pod właściwą treścią dokumentu. Można do tego wykorzystać funkcjonalność „stopki” jeśli korzystasz z pakietu biurowego. Możesz również zrobić klauzulę czcionką mniejszą, nawet szarą – taki wizualny zabieg wyróżni klauzulę i jednocześnie oddzieli od pozostałej treści w CV.

Zwróć uwagę, aby tekst klauzuli nie znajdował się na oddzielnej stronie, zarówno w pliku, jak i na wydruku, gdyż to dyskwalifikuje Twoje CV z udziału w procesie rekrutacji.

Tekst o ochronie danych osobowych musi znajdować się zarówno w CV jak i w liście motywacyjnym.

Chcesz zmienić pracę na lepszą? A może powrócić na rynek pracy?  

Być może wysyłasz dziesiątki CV, czasami jesteś zapraszana na rozmowę o pracę i … nic z tego nie wynika.
Tracisz czas, masz coraz mniej zapału.
Czasami zastanawiasz się co jest z Tobą nie tak.
Czytasz artykuły i porady jak napisać CV, jak się przygotować do rozmowy, ale zajmuje to dużo czasu i te artykuły są bardzo ogólne, pobieżne.
Brakuje Ci konkretnych przykładów, wzorów, inspiracji, konkretnych ćwiczeń, które przygotują Cię do rozmowy kwalifikacyjnej oraz wiedzy dzięki której poradzisz sobie w każdej sytuacji.

Jeśli też tak masz, to zapraszam Cię na kurs on-line dedykowany dla kobiet, na którym nauczę Cię krok po kroku jak się przygotować i zdobyć pracę taką jaką chcesz!

Jedyne tak kompleksowe szkolenie on-line dla kobiet wraz z mnóstwem przykładów, inspiracjami ze świata i zadaniami, którego efektem będzie całościowe przygotowanie Cię do zdobycia pracy Twoich marzeń. Pracujemy nie tylko nad CV i listem motywacyjnym, ale przede wszystkim przygotowujemy się do spotkania rekrutacyjnego i ćwiczymy powitanie, mowę ciała, pewność siebie, silny głos, dress-code, rozmowę, odpowiedzi na trudne pytania, unikanie błędów, co zrobić aby dać się znaleźć rekruterom w internecie oraz jak zdobyć pracę w firmie, która obecnie nie szuka pracowników. 

OBECNIE TRWA DRUGA EDYCJA KURSU -->>>   TUTAJ zapisz się na listę zainteresowanych kursem, abym mogła poinformować Cię gdy rozpocznie się sprzedaż trzeciej edycji kursu w kwietniu.

Dołącz też do grupy na Facebooku  gdzie dzielimy się wiedzą i doświadczeniem "Menedżerki swojej kariery" TUTAJ

  • ..

.

Jeśli chcesz otrzymać informacje o kolejnych artykułach - na końcu tej strony wpisz maila w formularz newslettera, aby zasubskrybować otrzymywanie informacji o kolejnych artykułach. 

Masz uwagi, chcesz się podzielić doświadczeniem - napisz do mnie izabela@wolyniecsobczak.com

.

Newsletter

Pozwól informować Cię o nowościach i wydarzeniach. Zapisz się na newsletter.Kontakt

Jeżeli nie jesteś jeszcze pewien/pewna, czy ta oferta jest dla Ciebie, napisz do mnie lub zadzwoń i umówimy się na niezobowiązującą rozmowę.