Cold e-mailing, czyli sięgnij po pracę w firmie swoich marzeń!

0 Comments
image1

Poszukiwanie pracy utożsamiamy z przeszukiwaniem ogłoszeń i rozsyłaniem CV do pracodawców, którzy prowadzą rekrutację.

Ale ...do poszukiwania pracy można podejść inaczej – zamiast czekać, aż na rynku pracy pojawi się to idealne stanowisko pracy dla Ciebie, to Ty zrób pierwszy krok.

Cold e-mailing to wysyłanie CV i listu motywacyjnego do firm, w których chcesz pracować, mimo że oficjalnie nie szukają pracownika. „Cold mailing” to zjawisko bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych. U nas niektórzy nazywają to „listem spekulacyjnym” i również coraz częściej jest on wykorzystywany przy szukaniu pracy. To działa! Zobacz, jak możesz to zrobić.

Cold e-mailing krok po kroku

Skuteczny cold e-mailing wymaga dobrego planu i przygotowania. Włożysz na początek trochę pracy w zbadanie firm, ale dzięki temu Twoja korespondencja będzie adekwatna i zwiększy szanse na sukces.

Gdy już wybierzesz firmy, w których chcesz pracować:

1. Poznaj osobę, do której piszesz.

Zawsze można wysłać CV na ogólny adres firmy i znaleźć się w gąszczu setek innych maili, ale na to szkoda Twojego czasu. Najlepiej swoje CV skierować do menadżera działu, w którym chcesz pracować lub do działu rekrutacji, jeśli firma taki posiada.

W tym celu:

• Zajrzyj na stronę internetową firmy – niektóre firmy na potrzeby rekrutacji mają osobne strony, dlatego warto w Google wpisać frazę „nazwa firmy + kariera/praca”. Możesz tam znaleźć kontakt do rekruterów. Jeśli wyszukiwarka tego nie znalazła, to zajrzyj do zakładki „pracownicy” lub „zespół” i tam poszukaj namiarów na właściwą osobę.

• Skorzystaj z LinkedIn – pracowników firmy można też odszukać na LinkedIn, warto zapoznać się z ich profilem, a także zaprosić do sieci kontaktów. Znajdź profil firmy a następnie przejrzyj pracowników tej firmy. Z reguły większość ma swój profil powiązany z profilem firmy i bez trudu można zobaczyć listę pracowników.

2. Stwórz ciekawy tytuł i treść maila

Decydujesz się wysyłać swoje CV, chociaż nikt na nie nie czeka. Dlatego tak ważne jest, aby obudować je krótką wiadomością, w której przedstawisz swoją motywację do pracy w tej konkretnej firmie i zaprezentujesz swoją wartość dla pracodawcy. To jest typ maila, który może budzić niechęć i złe skojarzenia, więc warto ocieplić cold mailing, wyrażając swój entuzjazm i energię do pracy. Temat e-maila powinien zaciekawiać, więc możesz eksperymentować z zaskakującym brzmieniem i na chwilę zapomnieć o sztampie.

Adam Grant, pisarz i profesor na Uniwersytecie w Pensylwanii, w swoim artykule na LinkedIn „6 sposobów jak zachęcić mnie, abym Ci dopisał” zaznacza, że w przypadku osób, które nie mają czasu, ważniejszy będzie praktyczny tytuł maila, który szybko zasygnalizuje, czego dotyczy treść -  czytaj artykuł tu.

Treść maila powinna odpowiadać na pytania:

• Kim jestem?

• W czym jestem najlepszy?

• Jaką wartość mogę zaoferować firmie?

• Jakie będą korzyści z podjęcia współpracy ze mną?

• Dlaczego wybrałem właśnie tę firmę?

Unikaj jednak długich wypowiedzi, a w trosce o komfort adresata zastosuj pogrubienia najważniejszych informacji, podział na akapity (nawet, jeśli w akapicie będzie jedno zdanie), przejrzystą interlinię.

3. Działaj w razie braku odpowiedzi.

Nie zakładaj, że nikt nie przeczyta Twojego maila. Przecież oferujesz komuś swoje wartościowe umiejętności i doświadczenie, więc warto dopytać o reakcję na Twoje CV.

Po tygodniu napisz ponownie maila z prośbą o status Twojej aplikacji, możesz:

• Zapytać, czy Twój e-mail dotarł do właściwej osoby?

• Zapytać, czy w najbliższym czasie będzie potrzebna firmie osoba z Twoimi kompetencjami?

• Zaproponować spotkanie i rozmowę.

W internecie trudno znaleźć dobre inspiracje do cold e-mailingu, nie ma ich wiele.

Tutaj mam dla Ciebie dobry przykład - poznaj historię efektu cold mailingu „Ta CEO dała pracę kandydatowi po jednej wiadomości na LinkedIn.”, który zakończył się sukcesem!

.

Chcesz zmienić pracę na lepszą? A może powrócić na rynek pracy?  

Być może wysyłasz dziesiątki CV, czasami jesteś zapraszana na rozmowę o pracę i … nic z tego nie wynika.
Tracisz czas, masz coraz mniej zapału.
Czasami zastanawiasz się co jest z Tobą nie tak.
Czytasz artykuły i porady jak napisać CV, jak się przygotować do rozmowy, ale zajmuje to dużo czasu i te artykuły są bardzo ogólne, pobieżne.
Brakuje Ci konkretnych przykładów, wzorów, inspiracji, konkretnych ćwiczeń, które przygotują Cię do rozmowy kwalifikacyjnej oraz wiedzy dzięki której poradzisz sobie w każdej sytuacji.

Jeśli też tak masz, to zapraszam Cię na kurs on-line dedykowany dla kobiet, na którym nauczę Cię krok po kroku jak się przygotować i zdobyć pracę taką jaką chcesz!

Jedyne tak kompleksowe szkolenie on-line dla kobiet wraz z mnóstwem przykładów, inspiracjami ze świata i zadaniami, którego efektem będzie całościowe przygotowanie Cię do zdobycia pracy Twoich marzeń. Pracujemy nie tylko nad CV i listem motywacyjnym, ale przede wszystkim przygotowujemy się do spotkania rekrutacyjnego i ćwiczymy powitanie, mowę ciała, pewność siebie, silny głos, dress-code, rozmowę, odpowiedzi na trudne pytania, negocjowanie wynagrodzenia, unikanie błędów, co zrobić aby dać się znaleźć rekruterom w internecie oraz jak zdobyć pracę w firmie, która obecnie nie szuka pracowników. 

SPRAWDŹ TERAZ --->>> sprawdź program i dołącz do kursu 

Dołącz też do grupy na Facebooku  gdzie dzielimy się wiedzą i doświadczeniem TUTAJ

  • .

Newsletter

Pozwól informować Cię o nowościach i wydarzeniach. Zapisz się na newsletter.Kontakt

Jeżeli nie jesteś jeszcze pewien/pewna, czy ta oferta jest dla Ciebie, napisz do mnie lub zadzwoń i umówimy się na niezobowiązującą rozmowę.