9 najczęściej popełnianych błędów przez kobiety podczas rozmowy o pracę

0 Comments
image1

Błędy na rozmowach rekrutacyjnych zdarzają się każdemu, zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Są jednak sfery, w których kobiety same sobie "kładą kłody pod nogi".

Gail Blanke, coach i założycielka Life Designs, organizacji wspierającej kobiety uważa, że kobiety zbyt często czekają, aż ktoś je odkryje. Nie chcą mówić o swoich osiągnięciach, bo boją się, że to zbyt aroganckie zachowanie. Blanke apeluje do kobiet, aby podeszły z odwagą do rozmowy rekrutacyjnej i bez oporów mówiły o swoich zaletach i sukcesach.

Najczęstsze błędy kobiet na rozmowie rekrutacyjnej:

1. Umniejszanie swoich osiągnięć.

Kobiety mają tendencję do nadmiernej skromności. Szczególnie często mówimy, że miałyśmy szczęście, udało się, trafiło się i tym samym przenosimy zasługi na czynniki zewnętrzne, zamiast wprost przyznać, że osiągnęłyśmy coś w wyniku ciężkiej pracy, zaangażowania i wielu lat rozwoju w branży.

2. Brak pewności siebie.

Pewność siebie odbierana jest na różnych płaszczyznach. Pokazujemy ją swoim ciałem, zachowaniem i tym, co mówimy. Kobiety często wykorzystują wszystkie te kanały komunikacji, aby pokazać brak pewności siebie. Garbią się, nie nawiązują kontaktu wzrokowego, wpatrują się w podłogę, przebierają palcami itd.

Podczas rozmowy brak pewności siebie uwidocznia się poprzez niepewne udzielanie odpowiedzi lub…ich brak. 

3. Zaniżanie oczekiwań finansowych.

Częsty błąd to podawanie za niskiego oczekiwanego wynagrodzenia, z podkreśleniem dodatkowo, że kwota podlega negocjacji. Boimy się, że podanie zbyt wysokiej kwoty będzie zniechęcające dla rekrutera lub że niska stawka za pracę to jedyne, co może nas wyróżnić na tle pozostałych kandydatów. 

W handlu zawsze powtarza się, aby nie rywalizować niską ceną, bo zawsze znajdzie się ktoś tańszy…

4. Zgadzanie się na wszystko.

Rozmowa rekrutacyjna to dobry czas, aby ustalić warunki pracy pożądane dla obu stron. Jeśli na tym etapie coś Ci nie odpowiada – częste wyjazdy, nadgodziny, praca z domu, a nie z biura, powiedz o tym.

Stres związany z rekrutacją sprawia, że chcemy mieć rozmowę jak najszybciej za sobą. Nie warto się spieszyć. Wykorzystaj dobrze rozmowę, aby zapewnić sobie najlepsze warunki pracy, bo na nie zasługujesz.

5. Niepanowanie nad emocjami.

Zdarza się, że stres wywołuje u nas skrajne emocje: płacz, nieuzasadniony śmiech, histerię. Jeśli ten problem dotyczy także Ciebie, warto popracować nad swoją reakcją na stres, ponieważ w takim wydaniu może być zniechęcająca przy rekrutacji.

6. Rezygnacja z negocjowania warunków.

Kobiety łatwo rezygnują z negocjacji o lepsze wynagrodzenie, inne warunki umowy czy dodatkowe benefity w związku z zatrudnieniem. Wstydzą się, nie chcą wyglądać na roszczeniowe lub uważają, że to niekulturalne prosić o coś kogoś, kto właśnie chce nam dać pracę.

Nawet, jeśli Twoje negocjacje nie przyniosą oczekiwanego skutku, pokażesz, że masz odwagę w ogóle je podjąć i wiesz, jak to zrobić. To ważna cecha w pracy.

7. Brak reakcji na niestosowne pytania i uwagi.

Szczególnie te kobiety, które od dłuższego czasu szukają bezskutecznie pracy, są gotowe znieść więcej niż powinny. Wszelkie niezgodne z prawem pytania rekrutacyjne, uwagi odnośnie wyglądu czy niemoralne propozycje powinny spotkać się z Twoją reakcją.

Pytania, które sprawiają, że nie czujesz się komfortowo i nie mają związku z przyszłą pracą nie mogą mieć miejsca podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

8. Nieumiejętność odpierania krytyki.

Czasami zdarza się, że rekruterzy na podstawie CV, listu motywacyjnego czy nieopatrznie wypowiedzianego przez Ciebie słowa, wyciągają niewłaściwie wnioski na Twój temat.

Jeśli czujesz, że tak się dzieje, nie bój się nie zgodzić. Przytocz przykłady z pracy, osiągnięcia, rozwiązane problemy zawodowe, które pokażą, że rekruter ma mylne zdanie na Twój temat.

9. Skupianie się na swoich słabościach.

Kobiety mają trudności z wiarą w swój sukces, dlatego nawet na tak zaawansowanym etapie rekrutacji jak rozmowa kwalifikacyjna, mogą czuć, że niesłusznie zostały wybrane spośród innych kandydatów i podejrzewać, że nastąpiła pomyłka. Chcąc jak najszybciej upewnić się, że rekruter wie, jaki błąd popełnił – mówią o swoich słabościach. To nie jest dobra strategia.

Jeśli nikt nie zada Ci bezpośrednio pytania o Twoje słabości, mów tylko o mocnych stronach.

Yes, you can! 

Uświadomiłaś sobie, jakie błędy najczęściej popełniają kobiety i wiesz, że nie tylko przed rozmową kwalifikacyjną, ale także w pracy i w życiu codziennym niezwykle ważną cechą jest pewność siebie.

Philip Zimbardo w swojej książce pt. „Nieśmiałość” dowodzi, że niepewność siebie w wielu przypadkach zaszczepia nam otoczenie, a jednocześnie, że mamy w sobie zasoby i zdolności, aby brak pewności siebie przezwyciężyć.

„Być nieśmiałym to bać się ludzi, szczególnie tych, którzy z jakiegoś powodu są emocjonalnie zagrażający: obcych, posiadających władzę czy osób odmiennej płci. Nieśmiałość jest problemem psychicznym i może okaleczyć człowieka w takim samym stopniu, jak kalectwo fizyczne. Można jednak i należy ją przezwyciężyć!“ Philip Zimbardo.

Jak rozbudzić w sobie wojowniczkę i przebojem wkroczyć na każdą rozmowę rekrutacyjną? Dobrze się przygotować, ćwiczyć i powtarzać sobie jak najczęściej, że zasługujemy na ambitną, ciekawą i dobrze płatną pracę.

Garść inspiracji od kobiet sukcesu dla Ciebie

„Chciałabym, abyśmy zamiast mówić dziewczynkom, że się rządzą, mówili im, że mają zdolności przywódcze.”

Sheryl Sandberg

„Musimy zaakceptować to, że nie zawsze podejmiemy słuszne decyzje. Czasami wręcz coś totalnie spieprzymy, dlatego musimy rozumieć, że porażka nie jest przeciwieństwem sukcesu, ale jego częścią.”

Arianna Huffington

„Jeśli zawsze będziesz starała się być normalna, nigdy nie dowiesz się, jak niezwykła możesz być.”

Maya Angelou

„Nigdy nie odmawiaj zaproszenia. Nigdy nie opieraj się nieznanemu. Po prostu otwórz się na świat i na1pawaj przeżyciami. A jeśli się sparzysz? Cóż, trudno… Pewnie nie na darmo…”

Martyna Wojciechowska

Prowadzę projekty rekrutacyjne i przy każdym projekcie widzę, jak bardzo kobiety zaniżają swoje umiejętności i oczekiwania. Jestem pewna, że każda z Was może wyćwiczyć pewność siebie, uświadomić sobie jak świetna jest w wielu rzeczach, nauczyć się mówić o swoich sukcesach i świetnie wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej.

.

  Przygotowuję dla kobiet takich jak TY kolejne artykuły, live'y, webinary. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych materiałach i wydarzeniach, wyślij maila na izabela@wolyniecsobczak.com . Czekam na Twojego maila i obiecuję, że osobiście Ci na niego odpowiem :-) !!!

.

Chcesz zmienić pracę na lepszą? A może powrócić na rynek pracy?  

Być może wysyłasz dziesiątki CV, czasami jesteś zapraszana na rozmowę o pracę i … nic z tego nie wynika.
Tracisz czas, masz coraz mniej zapału.
Czasami zastanawiasz się co jest z Tobą nie tak.
Czytasz artykuły i porady jak napisać CV, jak się przygotować do rozmowy, ale zajmuje to dużo czasu i te artykuły są bardzo ogólne, pobieżne.
Brakuje Ci konkretnych przykładów, wzorów, inspiracji, konkretnych ćwiczeń, które przygotują Cię do rozmowy kwalifikacyjnej oraz wiedzy dzięki której poradzisz sobie w każdej sytuacji.

Jeśli też tak masz, to zapraszam Cię na kurs on-line dedykowany dla kobiet, na którym nauczę Cię krok po kroku jak się przygotować i zdobyć pracę taką jaką chcesz!

Jedyne tak kompleksowe szkolenie on-line dla kobiet wraz z mnóstwem przykładów, inspiracjami ze świata i zadaniami, którego efektem będzie całościowe przygotowanie Cię do zdobycia pracy Twoich marzeń. Pracujemy nie tylko nad CV i listem motywacyjnym, ale przede wszystkim przygotowujemy się do spotkania rekrutacyjnego i ćwiczymy powitanie, mowę ciała, pewność siebie, silny głos, dress-code, rozmowę, odpowiedzi na trudne pytania, negocjowanie wynagrodzenia, unikanie błędów, co zrobić aby dać się znaleźć rekruterom w internecie oraz jak zdobyć pracę w firmie, która obecnie nie szuka pracowników. 

OBECNIE TRWA DRUGA EDYCJA KURSU -->>>   TUTAJ zapisz się na listę zainteresowanych kursem, abym mogła poinformować Cię gdy rozpocznie się sprzedaż trzeciej edycji kursu w kwietniu

 .

Dołącz też do grupy na Facebooku  gdzie dzielimy się wiedzą i doświadczeniem "Menedżerki swojej kariery" TUTAJ

.

Newsletter

Pozwól informować Cię o nowościach i wydarzeniach. Zapisz się na newsletter.Kontakt

Jeżeli nie jesteś jeszcze pewien/pewna, czy ta oferta jest dla Ciebie, napisz do mnie lub zadzwoń i umówimy się na niezobowiązującą rozmowę.