9 NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANYCH BŁĘDÓW PRZEZ KOBIETY PODCZAS ROZMOWY O PRACĘ

Błędy na rozmowach rekrutacyjnych zdarzają się każdemu, zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Są jednak sfery, w których kobiety same sobie “kładą kłody pod nogi”.

Gail Blanke, coach i założycielka Life Designs, organizacji wspierającej kobiety uważa, że kobiety zbyt często czekają, aż ktoś je odkryje. Nie chcą mówić o swoich osiągnięciach, bo boją się, że to zbyt aroganckie zachowanie. Blanke apeluje do kobiet, aby podeszły z odwagą do rozmowy rekrutacyjnej i bez oporów mówiły o swoich zaletach i sukcesach.

Najczęstsze błędy kobiet na rozmowie rekrutacyjnej:

1. Umniejszanie swoich osiągnięć.

Kobiety mają tendencję do nadmiernej skromności. Szczególnie często mówimy, że miałyśmy szczęście, udało się, trafiło się i tym samym przenosimy zasługi na czynniki zewnętrzne, zamiast wprost przyznać, że osiągnęłyśmy coś w wyniku ciężkiej pracy, zaangażowania i wielu lat rozwoju w branży.

2. Brak pewności siebie.

Pewność siebie odbierana jest na różnych płaszczyznach. Pokazujemy ją swoim ciałem, zachowaniem i tym, co mówimy. Kobiety często wykorzystują wszystkie te kanały komunikacji, aby pokazać brak pewności siebie. Garbią się, nie nawiązują kontaktu wzrokowego, wpatrują się w podłogę, przebierają palcami itd.

Podczas rozmowy brak pewności siebie uwidocznia się poprzez niepewne udzielanie odpowiedzi lub…ich brak. 

3. Zaniżanie oczekiwań finansowych.

Częsty błąd to podawanie za niskiego oczekiwanego wynagrodzenia, z podkreśleniem dodatkowo, że kwota podlega negocjacji. Boimy się, że podanie zbyt wysokiej kwoty będzie zniechęcające dla rekrutera lub że niska stawka za pracę to jedyne, co może nas wyróżnić na tle pozostałych kandydatów. 

W handlu zawsze powtarza się, aby nie rywalizować niską ceną, bo zawsze znajdzie się ktoś tańszy…

4. Zgadzanie się na wszystko.

Rozmowa rekrutacyjna to dobry czas, aby ustalić warunki pracy pożądane dla obu stron. Jeśli na tym etapie coś Ci nie odpowiada – częste wyjazdy, nadgodziny, praca z domu, a nie z biura, powiedz o tym.

Stres związany z rekrutacją sprawia, że chcemy mieć rozmowę jak najszybciej za sobą. Nie warto się spieszyć. Wykorzystaj dobrze rozmowę, aby zapewnić sobie najlepsze warunki pracy, bo na nie zasługujesz.

5. Niepanowanie nad emocjami.

Zdarza się, że stres wywołuje u nas skrajne emocje: płacz, nieuzasadniony śmiech, histerię. Jeśli ten problem dotyczy także Ciebie, warto popracować nad swoją reakcją na stres, ponieważ w takim wydaniu może być zniechęcająca przy rekrutacji.

6. Rezygnacja z negocjowania warunków.

Kobiety łatwo rezygnują z negocjacji o lepsze wynagrodzenie, inne warunki umowy czy dodatkowe benefity w związku z zatrudnieniem. Wstydzą się, nie chcą wyglądać na roszczeniowe lub uważają, że to niekulturalne prosić o coś kogoś, kto właśnie chce nam dać pracę.

Nawet, jeśli Twoje negocjacje nie przyniosą oczekiwanego skutku, pokażesz, że masz odwagę w ogóle je podjąć i wiesz, jak to zrobić. To ważna cecha w pracy.

7. Brak reakcji na niestosowne pytania i uwagi.

Szczególnie te kobiety, które od dłuższego czasu szukają bezskutecznie pracy, są gotowe znieść więcej niż powinny. Wszelkie niezgodne z prawem pytania rekrutacyjne, uwagi odnośnie wyglądu czy niemoralne propozycje powinny spotkać się z Twoją reakcją.

Pytania, które sprawiają, że nie czujesz się komfortowo i nie mają związku z przyszłą pracą nie mogą mieć miejsca podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

8. Nieumiejętność odpierania krytyki.

Czasami zdarza się, że rekruterzy na podstawie CV, listu motywacyjnego czy nieopatrznie wypowiedzianego przez Ciebie słowa, wyciągają niewłaściwie wnioski na Twój temat.

Jeśli czujesz, że tak się dzieje, nie bój się nie zgodzić. Przytocz przykłady z pracy, osiągnięcia, rozwiązane problemy zawodowe, które pokażą, że rekruter ma mylne zdanie na Twój temat.

9. Skupianie się na swoich słabościach.

Kobiety mają trudności z wiarą w swój sukces, dlatego nawet na tak zaawansowanym etapie rekrutacji jak rozmowa kwalifikacyjna, mogą czuć, że niesłusznie zostały wybrane spośród innych kandydatów i podejrzewać, że nastąpiła pomyłka. Chcąc jak najszybciej upewnić się, że rekruter wie, jaki błąd popełnił – mówią o swoich słabościach. To nie jest dobra strategia.

Jeśli nikt nie zada Ci bezpośrednio pytania o Twoje słabości, mów tylko o mocnych stronach.

Yes, you can! 

Uświadomiłaś sobie, jakie błędy najczęściej popełniają kobiety i wiesz, że nie tylko przed rozmową kwalifikacyjną, ale także w pracy i w życiu codziennym niezwykle ważną cechą jest pewność siebie.

Philip Zimbardo w swojej książce pt. „Nieśmiałość” dowodzi, że niepewność siebie w wielu przypadkach zaszczepia nam otoczenie, a jednocześnie, że mamy w sobie zasoby i zdolności, aby brak pewności siebie przezwyciężyć.

„Być nieśmiałym to bać się ludzi, szczególnie tych, którzy z jakiegoś powodu są emocjonalnie zagrażający: obcych, posiadających władzę czy osób odmiennej płci. Nieśmiałość jest problemem psychicznym i może okaleczyć człowieka w takim samym stopniu, jak kalectwo fizyczne. Można jednak i należy ją przezwyciężyć!“ Philip Zimbardo.

Jak rozbudzić w sobie wojowniczkę i przebojem wkroczyć na każdą rozmowę rekrutacyjną? Dobrze się przygotować, ćwiczyć i powtarzać sobie jak najczęściej, że zasługujemy na ambitną, ciekawą i dobrze płatną pracę.

Garść inspiracji od kobiet sukcesu dla Ciebie

„Chciałabym, abyśmy zamiast mówić dziewczynkom, że się rządzą, mówili im, że mają zdolności przywódcze.”

Sheryl Sandberg

„Musimy zaakceptować to, że nie zawsze podejmiemy słuszne decyzje. Czasami wręcz coś totalnie spieprzymy, dlatego musimy rozumieć, że porażka nie jest przeciwieństwem sukcesu, ale jego częścią.”

Arianna Huffington

„Jeśli zawsze będziesz starała się być normalna, nigdy nie dowiesz się, jak niezwykła możesz być.”

Maya Angelou

„Nigdy nie odmawiaj zaproszenia. Nigdy nie opieraj się nieznanemu. Po prostu otwórz się na świat i na1pawaj przeżyciami. A jeśli się sparzysz? Cóż, trudno… Pewnie nie na darmo…”

Martyna Wojciechowska

*******   Uwaga, mam coś dla Ciebie – pobierz e-booki

“4 kategorie i konkretne przykłady Twoich mocnych stron o których powiesz na rozmowie rekrutacyjnej.”

“3 metody jak mówić na rozmowie kwalifikacyjnej o własnych słabościach nie psując swojegowizerunku?”

4 ćwiczenia , które pozwolą Ci podnieść samoocenę długoterminowo i pozbyć się stresu przed rozmową o pracę/podwyżkę.

i przygotuj się do rozmowy rekrutacyjnej   >> TUTAJ<< 

Dołącz do grupy na Facebooku  gdzie dzielimy się wiedzą i doświadczeniem “Menedżerki swojej kariery” TUTAJ

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *