Czy muszę spełniać wszystkie wymagania z ogłoszenia, aby aplikować, aby mieć szansę na tę pracę?

Pytacie często “Czy jest sens wysyłania aplikacji, jeśli nie spełniam wszystkich wymagań”?

Odpowiedź brzmi: czasem tak, czasem nie. 

Zależy.

Nie ma sensu w sytuacji, gdy nie spełniasz jakiegoś KLUCZOWEGO wymagania. 

Jakie to jest kluczowe?

Na przykład dobra znajomość języka angielskiego, czyli załóżmy jest wymaganie język angielski na poziomie C1. To jest kluczowe wymaganie, bo poziom C1 to jest płynne posługiwanie się jęz. obcym na co dzień. Zatem można przypuszczać, że jest to język codziennej komunikacji w firmie. Jeśli ty znasz angielski na poziomie B1 to pojawia się pytanie –  czy czujesz się na tyle kompetentna, aby wejść w takie środowisko?

Inny przykładwymagana jest jakaś konkretna metodologia,  np. Agile, albo umiejętność (np. “lekkie pióro”), którą wykorzystuje się na co dzień w pracy w tej firmie. Jeśli tego nie znasz, nie umiesz, nie masz doświadczenia, to trudno Ci będzie odnaleźć się w na tym stanowisku i to wyjdzie w pracy, nawet jeśli w procesie rekrutacji nie zostało to zweryfikowane przez rekrutera.

Jakie wymagania nie są kluczowe?

Przykładowo wymagane 5 lat doświadczenia a Ty masz 4 lata. Aplikuj,  nie będziemy się sprzeczać o jeden rok, bo mając nawet 4 lata, ale konkretnych, odpowiedzialnych zadań, możesz być lepsza od kogoś, kto ma 5 lat doświadczenia. Natomiast ważne jest, abyś dobrze opisała te doświadczenia, by pokazać, że dobrze umiesz to, czego firma wymaga.

Inne wymaganie – znajomość branży / doświadczenie w branży. Moje doświadczenie pokazuje, że to wymaganie często jest odpuszczane w trakcie procesu rekrutacyjnego. Gdy pojawi się kandydatka z naprawdę dobrymi kompetencjami, to jest zapraszana na rozmowę, nawet jeśli jest z innej branży. Czasem jest również tak, że pierwsza tura kandydatów przeszła przez etap rozmów i nikt się nie spodobał pracodawcy, więc wraca się do ponownego przeglądnięcia aplikacji i przy drugim podejściu wybiera również osoby, które niekoniecznie są z branży. 

Sama jestem przykładem dokładnie takiej właśnie historii, gdy wiele lat temu przeszłam z branży FMCG przeszłam do branży przemysłowej. W ogłoszeniu jako pierwsze wymaganie było doświadczenie w branży przemysłowej, zdecydowałam się zaaplikować i w drugiej turze zostałam zaproszona na rozmowę i ostatecznie otrzymałam propozycję pracy.

Kolejny przykład wymagania, które nie jest kluczowe – umiejętność pracy  pod  presją  czasu. Jeśli masz wątpliwość czy to potrafisz, to uwierz mi, że każdy, kto pracuje ma taką umiejętność, bo przecież nie da się inaczej pracować, zawsze jest coś na już, na teraz, na wczoraj 😉

Do wymagań z ogłoszeń zalecam podchodzić zdroworozsądkowo. Firmy mają czasami taką “listę życzeń” co do wymagań wobec kandydatów,, że pojawia się pytanie – ilu kandydatów spełni te 100% wymagań? A ilu z tych kandydatów spodoba się potencjalnemu przełożonemu jeśli chodzi o osobowość? Tego nigdy nie wiesz. 

Zatem – działaj, aplikuj i powodzenia!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *