Takie właśnie pytanie zadała mi ostatnio znajoma, zastanawiając się czy Personal Branding Academy jest dla niej, czy przydadzą się jej szkolenia uczące samodzielnego budowania swojej marki. Przyznam, że zaskoczyła mnie tym pytaniem, bo myślałam, że to jest już dla wszystkich wiadome i oczywiste. Jak widać, nie jest, zatem warto to wyjaśnić.

Marka osobista to konkretny człowiek, ze swoimi umiejętnościami, wiedzą, doświadczeniem, autorytetem, zaufaniem i charakterem. Człowiek, który oferuje określone wartości, ma określone talenty. Tak więc każdy z nas jest marką, czy tego chce czy nie.

Czym jest marka osobista bardzo dobrze obrazuje stwierdzenie Jeffa Bezosa, założyciela Amazona – „marka osobista to to, co ludzie mówią o tobie, kiedy nie ma cię w pokoju”. Marka to również wyobrażenie innych o nas i to właśnie wyobrażenie ma ogromny wpływ na nasze zawodowe i prywatne relacje.

Wydaje się, że nad swoją marką powinni szczególnie pracować specjaliści, eksperci, freelancerzy, właściciele firm. Rozwijają własne biznesy, więc muszą mieć autorytet, cieszyć się zaufaniem klientów, być postrzegani jako fachowcy w swojej dziedzinie.

A jak wygląda sytuacja z osobami pracującymi na etat? Czy oni także powinni zadbać o swoją markę – najlepszą wersję siebie – aby osiągnąć założone cele zawodowe? Oczywiście! Niezależnie czy mamy swój biznes czy pracujemy na etacie – zawsze warto dbać o swoją markę.

Tu zacytuję autora idei marki osobistej, Toma Petersa, który w 1997 roku opublikował swoją koncepcję w książce „The Brand Called You”. Stwierdzenie to świetnie obrazuje czym jest marka osobista: „Bez względu na to, ile mamy lat, jakie zajmujemy stanowisko i w jakiej branży pracujemy, wszyscy musimy sobie uświadomić, jak ważny jest branding. Jesteśmy dyrektorami generalnymi własnych firm: Ja Sp. z o.o.(…). We współczesnym świecie biznesu naszym najważniejszym zadaniem jest promowanie marki »Ty«. (…) Ty jesteś marką. To Ty kierujesz swoją marką… Musisz zacząć myśleć o sobie inaczej. Nie jesteś »pracownikiem«, nie »należysz« do żadnej organizacji na stałe, nie określa Cię opis Twojego stanowiska, nie sprowadzasz się tylko do niego. (…) Stanowisko dyrektora generalnego firmy Ja Sp. z o.o. zobowiązuje Cię do rozwijania samego siebie, promowania siebie i podejmowania działań, które zapewnią Ci zainteresowanie rynku”.

Amerykanie, którzy jako pierwsi odkryli korzyści ze stosowania brandingu personalnego, mawiają: „Personal branding it’s all about how you become the go-to-expert in your field”. Znaczy to, że niezależnie czy tego chcemy, czy nie, celowo i świadomie, czy zupełnie przypadkiem i „przy okazji”, jesteśmy własnymi markami. W Ameryce potoczny zwrot „I brand you as…” używany jest w znaczeniu „Uważam Ciebie za…”.

Biznes jest tworzony przez ludzi. Każdą firmę tworzą konkretne osoby, które znamy z imienia i nazwiska. I to właśnie z ludźmi, a nie z firmami, współpracujemy, spotykamy się, negocjujemy, kupujemy, sprzedajemy. Wiesz od czego zaczyna się sprzedaż? Sprzedaż zaczyna się od zaufania. Zaufania, że to, co mówisz jest prawdą, że kiedy Twoja marka coś obiecuje to dotrzyma tej obietnicy.Autentyczność, czyli prawdziwość tego co mówisz, robisz, jak się zachowujesz buduje zaufanie do Twojej marki. A zaufanie to podstawa silnej marki osobistej.

I dokładnie to, jaką jesteś marką, decyduje, czy Ty musisz szukać pracy, aby się rozwijać, czy to „praca szuka“ Ciebie. Jeśli jestem dobrym specjalistą, znanym w branży, to firmy proszą Ciebie abyś u nich pracował, headhunterzy dzwonią do Ciebie, gdy poszukują takiego właśnie specjalisty.  To Ty wybierasz dla kogo chcesz pracować i z kim chcesz pracować. Czy chciałbyś być w takiej sytuacji zawodowej?

Przypomnij sobie, jak wyglądała Twoja praca pięć lat temu. Zastanów się jak wygląda teraz. Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie Twoją pracę za kolejne 5 czy 10 lat? Jedno jest pewne – będzie ona wyglądała zupełnie inaczej. Bo świat rozwija się w bardzo szybkim tempie, i to nie tylko za sprawą technologii, ale również nowych kompetencji i umiejętności czy innowacyjnych koncepcji. Twoja praca i życie zawodowe w przyszłości zależy od tego, czy zaczniesz rozwijać swoją markę osobistą już teraz.

  Chcesz zmienić pracę na lepszą? A może powrócić na rynek pracy  

Być może wysyłasz dziesiątki CV, czasami jesteś zapraszana na rozmowę o pracę i … nic z tego nie wynika.
Tracisz czas, masz coraz mniej zapału.
Czasami zastanawiasz się co jest z Tobą nie tak.
Czytasz artykuły i porady jak napisać CV, jak się przygotować do rozmowy, ale zajmuje to dużo czasu i te artykuły są bardzo ogólne, pobieżne.
Brakuje Ci konkretnych przykładów, wzorów, inspiracji, konkretnych ćwiczeń, które przygotują Cię do rozmowy kwalifikacyjnej oraz wiedzy dzięki której poradzisz sobie w każdej sytuacji.

Jeśli też tak masz, to zapraszam Cię na kurs on-line dedykowany dla kobiet, na którym nauczę Cię krok po kroku jak się przygotować i zdobyć pracę taką jaką chcesz!

Jedyne tak kompleksowe szkolenie on-line dla kobiet wraz z mnóstwem przykładów, inspiracjami ze świata i zadaniami, którego efektem będzie całościowe przygotowanie Cię do zdobycia pracy Twoich marzeń. Pracujemy nie tylko nad CV i listem motywacyjnym, ale przede wszystkim przygotowujemy się do spotkania rekrutacyjnego i ćwiczymy powitanie, mowę ciała, pewność siebie, silny głos, dress-code, rozmowę, odpowiedzi na trudne pytania, unikanie błędów, co zrobić aby dać się znaleźć rekruterom w internecie oraz jak zdobyć pracę w firmie, która obecnie nie szuka pracowników. 

Zapraszam – zobacz ofertę kursów  TUTAJ

Dołącz też do grupy na Facebooku  gdzie dzielimy się wiedzą i doświadczeniem TUTAJ

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *