JAK SIĘ UBRAĆ NA ROZMOWĘ O PRACĘ, ABY WYWRZEĆ DOBRE WRAŻENIE JUŻ OD PIERWSZYCH SEKUND?

Nie powinno się oceniać ludzi na podstawie ich wyglądu. Prawda? Prawda.

I co z tego?! I tak to robimy! Odbierając sygnały, które wysyłają nam inni swoim ubiorem, mową ciała, zachowaniem – oceniamy ludzi. 

Chociaż Twoją największą wartością są umiejętności i doświadczenie, przy pierwszym spotkaniu wygląd odgrywa ważną rolę. Swoim wyglądem zewnętrznym możesz wzbudzić sympatię i wywołać pozytywne nastawienie do siebie lub odwrotnie, zbudować dystans i niechęć.

I to wcale nie jest tak, że potrzebne są duże pieniądze i szczupła sylwetka, aby dobrze wyglądać.  Ważne jest, aby dobrać strój do okoliczności i stanowiska, bo to jedna z oznak szacunku dla rozmówcy. Dobranie właściwego stroju jest proste, wystarczy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach.

Dwie najważniejsze zasady dress-codu, gdy idziesz na rozmowę rekrutacyjną.

Zasada I

Wybieraj stroje w stylu biznesowym. Rozmowa kwalifikacyjna jest spotkaniem biznesowym. Obowiązuje więc strój biznesowy. Będzie się on różnił w zależności od stylu panującego w firmie. Zanim więc udasz się na rozmowę kwalifikacyjną, dowiedz się jaki styl panuje w firmie na co dzień i na tej podstawie oceń, jaki strój będzie wystarczająco odświętny.

Możesz odnaleźć swoją sytuację w kilku poniższych przykładach:

–> Korporacja finansowa – na co dzień pracownicy noszą garsonki, garnitury, zakryte buty. Na rozmowę kwalifikacyjną wybieraj formalne stroje – obowiązkowo garnitur dla mężczyzny, dla kobiety garsonka lub damski garnitur. Stroje powinny być stonowane. Umiar obowiązuje także w kwestii makijażu, perfum i biżuterii.

–> Duża firma IT – na co dzień pracownicy ubierają się swobodnie. Królują stroje sportowe, wygodne buty i jeansy. Możesz pozwolić sobie także na więcej swobody, ale uwaga – nie oznacza to, że dobrym pomysłem jest pojawienie się na rozmowie w bluzie i adidasach. Twój strój musi wyrażać zaangażowanie i pokazywać, że wkładasz wysiłek w zdobycie pracy. Wybieraj styl business casual.

Dla mężczyzn oznacza to koszulę bez krawata i proste, klasyczne spodnie. Podobnie dla kobiet – spodnie lub spódnica, do tego koszula lub bluzka z kołnierzykiem, marynarka lub żakiet. Nie bój się kolorów, ale krzykliwe wzory lepiej odłóż na inną okazję. Czy garnitur się sprawdzi? Niekoniecznie! W takich firmach nawet kierownicy i prezesi chętniej wybierają swobodny styl nawet na spotkania i rozmowy kwalifikacyjne.

–> Agencja reklamowa – pożądaną cechą agencji jest …. kreatywność! Tu możesz sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa i ubrać się z odrobiną fantazji. Może jeansy, trampki i t-shirt to przesada, ale na pewno odważne kolory czy oryginalne dodatki będą pozytywnie odebrane.

Zasada II

Zadbaj o detale. Pamiętaj, że diabeł tkwi w szczegółach. Zadbaj więc o takie drobiazgi jak:

• wyprasowanie ubrania

• upewnienie się odpowiednio wcześniej, że jest czyste i nie posiada defektów np. wystających nici, urwanych guzików, zaciągnięć, plamek

• dodatkowo koniecznie zadbaj o siebie – umów się do fryzjera, wypielęgnuj paznokcie

• zastosuj perfumy z umiarem, aby nie przytłaczać rozmówcy intensywnym zapachem.

Zapraszam Cię do obejrzenia mojej rozmowy z Basią Józefiak, stylistką i personal shopperką. Opowiadamy właśnie o tym jak się ubrać, czego unikać oraz 5 kluczowych rad dla Ciebie na temat stroju na rozmowę kwalifikacyjną.

Aby obejrzeć KLIKNIJ TUTAJ

Chcesz zmienić pracę na lepszą? A może powrócić na rynek pracy?  

Być może wysyłasz dziesiątki CV, czasami jesteś zapraszana na rozmowę o pracę i … nic z tego nie wynika.
Tracisz czas, masz coraz mniej zapału.
Czasami zastanawiasz się co jest z Tobą nie tak.
Czytasz artykuły i porady jak napisać CV, jak się przygotować do rozmowy, ale zajmuje to dużo czasu i te artykuły są bardzo ogólne, pobieżne.
Brakuje Ci konkretnych przykładów, wzorów, inspiracji, konkretnych ćwiczeń, które przygotują Cię do rozmowy kwalifikacyjnej oraz wiedzy dzięki której poradzisz sobie w każdej sytuacji.

Jeśli też tak masz, to zapraszam Cię na kurs on-line dedykowany dla kobiet, na którym nauczę Cię krok po kroku jak się przygotować i zdobyć pracę taką jaką chcesz!

Jedyne tak kompleksowe szkolenie on-line dla kobiet wraz z mnóstwem przykładów, inspiracjami ze świata i zadaniami, którego efektem będzie całościowe przygotowanie Cię do zdobycia pracy Twoich marzeń. Pracujemy nie tylko nad CV i listem motywacyjnym, ale przede wszystkim przygotowujemy się do spotkania rekrutacyjnego i ćwiczymy powitanie, mowę ciała, pewność siebie, silny głos, dress-code, rozmowę, odpowiedzi na trudne pytania, negocjowanie wynagrodzenia, unikanie błędów, co zrobić aby dać się znaleźć rekruterom w internecie oraz jak zdobyć pracę w firmie, która obecnie nie szuka pracowników. 

Dołącz też do grupy na Facebooku  gdzie dzielimy się wiedzą i doświadczeniem “Menedżerki swojej kariery” TUTAJ

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *