Jedno z częściej padających pytań na rozmowie rekrutacyjnej „Jakie są Pana/ Pani” mocne strony?, to takie, które wywołuje dyskomfort, bo jakoś tak “głupio” się chwalić i mówić o sobie same dobre rzeczy 😉

A to jest ten moment gdy masz okazję dobrze się zaprezentować, właśnie od tej najlepszej strony! Wykorzystaj to!

Przygotuj kilka mocnych stron, które najlepiej pasują do kontekstu przyszłego stanowiska. W przeciwieństwie do słabych stron tutaj nie chcemy podawać błahych zalet, nieistotnych dla pracodawcy. Gdyby osoba rekrutująca miała nieograniczone zasoby czasu lub byłabyś jedynym kandydatem, zapewne Twoje byłaby w stanie wywnioskować Twe mocne strony na podstawie tego, co podałaś w CV, liście motywacyjnym i jakie informacje na Twój temat można znaleźć w sieci. W rzeczywistości jednak sama musisz zadbać o to, aby Twoje mocne strony zostały jasno i wyczerpująco przedstawione podczas rekrutacji.

Chociaż mówienie o swoich zaletach wydaje się banalne, wiele osób w tej sytuacji mierzy się z brakiem pewności siebie, ze skromnością, wstydem i niewiedzą. Dla rekrutera natomiast pytanie o mocne strony to droga na skróty. Zamiast samemu doszukiwać się powodów, aby zatrudnić właśnie Ciebie, chce, abyś to Ty powiedziała, dlaczego to jesteś najlepszym kandydatem.

 Mocne strony można podzielić na następujące kategorie:

1. Doświadczenie

2. Umiejętności i predyspozycje

3. Kompetencje miękkie

4. Wykształcenie i wiedza

W obrębie tych kategorii warto jeszcze przed rozmową wypisać kilka swoich mocnych stron, a następnie skonfrontować je z oczekiwaniami pracodawcy, które przedstawił w ogłoszeniu o pracę. Nie trać czasu na opisywanie takich mocnych stron, które w żaden sposób nie przysłużą się firmie i nie pomogą Ci w pracy. Wybierz te, które mogą zainteresować pracodawcę. Przygotuj sobie co najmniej 5 takich atutów i dla każdego z nich uzasadnienie. Nie wystarczy podać listy cech – każdą z nich trzeba poprzeć przykładem osiągnięć i sukcesów. Nie mów jednak o jednej zalecie dłużej niż 20 sekund, chyba że rekruter będzie Cię prosił o więcej informacji.

Mam dla Ciebie konkretne przykłady mocnych stron, poukładane wg kategorii, zainspiruj się i wybierz coś dla Ciebie: 

1. Doświadczenie

-> Duże doświadczenie na jednym stanowisku (albo w jednej branży): Moją mocną stroną jest wieloletnie doświadczenie na stanowisku sekretarki. W tym czasie nie tylko nauczyłam się XYZ, ale również uświadomiłam sobie, jakie błędy są najczęściej popełniane w sekretariacie. Doświadczenie pozwala mi przewidywać ryzyko i unikać opóźnień i błędów.

-> Doświadczenie ze specyficznym problemem lub zadaniem: Moją mocną stroną jest duże doświadczenie w realizowaniu kampanii wideo w internecie. W Polsce niewiele agencji specjalizuje się w reklamach wideo, a nieumiejętnie przeprowadzona kampania generuje wysokie koszty i mały zysk. Moje doświadczenie jednak pozwala wypracować efekty, które nasi klienci mierzą w liczbie pozyskanych transakcji i w zysku ze sprzedaży. Mam świadomość, jakich błędów unikać, nie potrzebuję już czasu na testowanie rozwiązań i poszukiwanie możliwości, bo wiem, jakie rozwiązania są optymalne przy założonym budżecie.

2. Umiejętności i predyspozycje

Umiejętności powinny się pokrywać z listą umiejętności wskazanych jako pożądane w ogłoszeniu o pracę. Jeśli firma poszukuje osoby ze znajomością języka angielskiego, nic nie da to, że świetnie znasz francuski.

-> Moją mocną stroną jest doskonała znajomość języka angielskiego. W ogłoszeniu pojawiła się informacja, że oczekują państwo zaawansowanej znajomości języka angielskiego. Od trzech lat pracuję w zagranicznej firmie. Na co dzień komunikuję się telefonicznie i mailowo z filią firmy z Londynu. Wielokrotnie realizowałam po angielsku ważne prezentacje planu marketingowego przed naszym angielskojęzycznym zarządem. Uważam, że to moja duża zaleta – znam nie tylko angielski, lecz także specyficzne branżowe słownictwo i mam pełną swobodę zarówno w rozmowie, jak i w piśmie.

3. Kompetencje miękkie

-> Moje mocne strony to odporność na stres i umiejętność pracy pod presją czasu. Wiem, że praca programistki wymaga realizowania zadań w terminie, częstej zmiany priorytetów, a przy tym zachowania trzeźwego umysłu. Umiem skoncentrować się na bieżących zadaniach, realizuję je na najwyższym poziomie, nawet pod dużą presją.

4. Wykształcenie i wiedza

-> Moją mocną stroną jest zaawansowana wiedza w zakresie zarządzania produkcją. Wciąż się uczę, uczestnicząc w studiach podyplomowych, kursach i konferencjach, dzięki czemu mam zawsze najnowsze informacje z branży i wiem, jakie trendy panują w tej dziedzinie na świecie.

To tylko kilka przykładów, w jakich obszarach możesz szukać swoich mocnych stron. Jeśli nadal będziesz miała problem z określeniem swoich zalet, możesz:

– przypomnieć sobie, za co najczęściej byłeś chwalona w pracy, co doceniają Twój szef i Twoi podwładni

– zapytać kolegów z pracy i ze studiów, jakie są ich zdaniem Twoje mocne strony, a najlepiej, jeśli zapytasz o to osobę, z którą masz czysto biznesowe relacje i nie łączą Was stosunki prywatne. Przyjaciele i rodzina nie są obiektywnym źródłem informacji

– zastanowić się, jakie problemy udało Ci się rozwiązać w pracy: jakie cechy były konieczne, aby to zrobić? Jaką wiedzę musiałaś posiadać, aby sobie poradzić? Dlaczego to właśnie Ty, a nie ktoś inny z zespołu, rozwiązałaś ten problem?

– przemyśleć, jakie masz relacje z kolegami w pracy i z klientami: jakie cechy charakteru pozwalają Ci je budować? Które elementy Twojego zachowania i stylu pracy budują ich zaufanie i ułatwiają współpracę?

– zrobić analizę SWOT lub badanie, np. Extended DISC – tutaj możesz sprawdzić jakie informacje o Tobie da Ci badanie Extended DISC ( badanie odpłatne ) lub zrobić samodzielnie SWOT ( bezpłatnie ) >>KLIKNIJ<<

Powodzenia!

 

ZAPRASZAM CIĘ DO SPRAWDZENIA OFERT PRACY NA PORTALU Z KTÓRYM WSPÓŁPRACUJĘ –>  JOBSORA.PL <–  której zadaniem jest pomoc w znalezieniu najlepszej pracy. Na Jobsora znajdziesz aktualne oferty pracy w całym kraju. Codziennie pojawiają się tam nowe oferty pracy z ponad 250 firm rekruterskich i bezpośrednich pracodawców w Polsce.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *