Ty również zastanawiasz się, czy pisanie listu motywacyjnego ma sens? Czy wysyłać list nawet, gdy w ogłoszeniu nie ma wymagania, aby załączyć list motywacyjny?

List motywacyjny może być bardziej oryginalny niż CV.

Działy HR podkreślają, że list motywacyjny to często jedyny sposób, aby się wyróżnić. Chociaż CV w różny sposób prezentuje kompetencje i doświadczenie kandydata, trudno znaleźć w nim przestrzeń na oryginalność i przekonanie do siebie rekrutera i potencjalnego przełożonego. W tej roli świetnie sprawdzi się list motywacyjny.

Jak wygląda współczesny list motywacyjny?

I wcale nie musisz pisać odrębnego dokumentu, czyli takiego klasycznego listu motywacyjnego załączonego w postaci pliku. Moje doświadczenie pokazuje, że zawsze, niezależnie czy list motywacyjny jest wymagany czy nie, napisanie kilku zdań w treści wiadomości, z którą wysyłasz aplikację, bardzo mocno zwiększa szanse na to, że Twoja aplikacja zostanie otwarta i przeczytana.

Potraktuj treść wiadomości jako miejsce na Twój mini list motywacyjny, w którym przedstawisz siebie, Twoją motywację, powód do zatrudnienia właśnie Ciebie. Uzasadnij wybór firmy, do której składasz aplikację, zaprezentuj korzyści wynikające z przyszłej współpracy.

Pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz.

List motywacyjny to swego rodzaju narzędzie do zrobienia dobrego pierwszego wrażenia już na etapie wstępnej selekcji aplikacji, zainteresowania rekrutera swoją kandydaturą i „sprzedaży” siebie.

Zatem ważne jest, jak zaczniesz swój list motywacyjny, aby już od pierwszego kontaktu zrobić dobre wrażenie. 7 przykładów konkretnych zdań, jak nietuzinkowo rozpocząć list motywacyjny znajdziesz na mojej stronie www.wolyniecsobczak.com/list-motywacyjny/

Czy wiesz co możesz zrobić dla firmy, w której będziesz pracował?

Najważniejsza sprawa, o której musisz pamiętać pisząc list motywacyjny – pracodawcę najbardziej interesuje to, co możesz zrobić dla firmy, a nie dlaczego chcesz w tej firmie pracować. Ważne jest jakie korzyści dasz firmie, jakie umiejętności wniesiesz, jakie rozwiązania możesz zaproponować, jakie problemy rozwiązać.

Pamiętaj o dwóch podstawowych zasadach tworzenia skutecznego listu motywacyjnego.

Zasada 1 – Zanim zaczniesz pisać, przygotuj się! Dowiedz się wszystkiego o firmie, do której składasz aplikację i zastanów się:

  • jakich pracowników pod względem kompetencji potrzebuje na tym etapie?
  • jak możesz jej pomóc w rozwoju?
  • jakie posiadasz konkretne umiejętności, które sprawiają, że Twoja praca będzie miała znaczenie dla firmy?

Te wszystkie informacje pozwolą Ci zbudować w głowie obraz firmy, do której zamierzasz napisać list motywacyjny.

Zasada 2 – Pisz konkrety!

Większość kandydatów pisze w CV w ramach obowiązków bardzo ogólne zdania, np. zajmowałam się realizacją kampanii marketingowych, pozyskiwałam nowych klientów. Zamiast takich ogólnikowych i sztampowych treści, które piszą wszyscy, postaraj się ubrać to w konkrety. Przytocz konkretne zadania, które zrealizowałaś z sukcesem, konkretne osiągnięcia, które można przełożyć na liczby i dane.

List motywacyjny, czy to w postaci załączonego pliku, czy w postaci kilku zdań w wiadomości, może Cię pokazać jako świetnego kandydata do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Powodzenia!

Artykuł ukazał się na portalu ONET.pl >>tutaj<<

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *