Ludzie nie kupują tylko produktów, ludzie kupują markę, za którą stoją konkretne wartości i obietnice. Jak je określić?

Obietnice, wartości, misja

Współczesny świat oferuje ogromną ilość produktów, usług, informacji, wydarzeń, możliwości i wyborów. Jak w tym ogromie możliwości wyróżnić się, aby zostać zauważonym? Zbudować markę! Branding, czyli proces budowania marki, jest w dzisiejszych czasach tym właściwym kierunkiem na wyróżnienie się i rozwój biznesu.

Ludzie nie kupują tylko produktów, ludzie kupują marki – za którymi stoją konkretne wartości i obietnice. Moja ulubiona definicja marki: „marka to spełnione obietnice“ – krótko i czytelnie obrazuje, czym jest marka. Za marką stoją obietnice, wartości, misja. Ludzie kierują się przy zakupach emocjami, choć większości wydaje się, że decyzje podejmują racjonalnie. Marka, poprzez swoje obietnice, wpływa na emocje, a tym samym na proces sprzedażowy. Zatem dobrze zbudowana marka, uczciwie spełniająca obietnice, wzbudzająca pozytywne emocje, ma duże szanse na rozwój nawet w konkurencyjnym środowisku.

Marka jest jednym z najsilniejszych atutów firmy. Wyróżniająca się i dobrze ugruntowana, przynosi wymierne korzyści, niemal w każdym aspekcie działalności.

Branding to proces budowania świadomości marki, którego efektem końcowym jest to, jak marka jest postrzegana, czym się wyróżnia, jakie są jej wartości, obietnice, misja, jaki jest jej wizerunek zewnętrzny (identyfikacja wizualna), jak zbudowana jest komunikacja z otoczeniem.

Pewne hasła nigdy nie tracą na wartości.

„Wyróżnij się albo zgiń!” Jacka Trouta to mantra firm, które osiągają największe sukcesy na rynku.

Jednym z podstawowych czynników decydujących o sile marki jest jej wyróżnik. Firmy, o których mówi się, że odniosły sukces, odznaczają się mocnym i jednocześnie zrozumiałym wyróżnikiem. Słabe marki są podobne do innych marek, oferują podobne produkty, w podobny sposób się prezentują, konkurują podobnymi cechami.

Jako przykład przytoczę, moim zdaniem, najbardziej wyświechtane hasło reklamowe, które, mam wrażenie, „chodzi“ za mną, bo często napotykam je w komunikacji marek, czyli „X to więcej niż… okna, meble, batonik”.

Wypracowanie niepowtarzalnego wyróżnika marki, jest najtrudniejszym elementem procesu brandingowego i wymaga zarówno dokładnej analizy kompetencji, możliwości firmy, otoczenia i konsumentów.

W najlepiej prosperujących międzynarodowych firmach można odnaleźć unikalne cechy, wdrożone jeszcze przez ich założycieli, tzw. Founder’s Mentality. Founder’s Mentality to wyróżnik lub nawet zestaw wyróżników, dzięki którym firmy osiągają przewagę konkurencyjną. Przykładami takich wyróżników mogą być koncentracja na obsłudze klienta czy podkreślenie roli pracowników. Prezes Starbucksa, Howard Schultz, zamknął ponad siedemset tysięcy kawiarni na kilkanaście godzin tylko po to, by ponownie przeszkolić baristów. Elementami Founder’s Mentality są również świadomość oraz wizja celów długoterminowych. Przykładem takich wyróżników jest marka IKEA, która od momentu założenia wciąż utrzymuje swój unikalny model angażowania klienta, aby dostarczać dobre meble do szerokiej grupy odbiorców.

Jak Cię widzą, tak Cię piszą

Pierwszy kontakt z marką to zwykle widok logo, z symbolem graficznym lub bez, w określonym kolorze i czcionce. Wizualna strona marki może wydawać się mało istotnym elementem na początku procesu budowania marki, ale należy pamiętać, że pierwsze, co widzimy przy kontakcie z marką to właśnie logo.

Logo jest znakiem rozpoznawczym firmy, zapamiętuje się je jako pierwsze, identyfikujemy markę po logo. Identyfikacja wizualna marki to wszystko co ją obrazuje – logo, hasło, wszelkie materiały reklamowe i grafiki, które publikowane we wszystkich mediach, strona internetowa, wygląd firmy. W rozbudowanej obsłudze klienta jest to też strój pracowników i wygląd punktów sprzedaży. Identyfikacja wizualna powinna być spójna z wartościami i wyróżnikiem marki, aby skutecznie budować jej wizerunek.

Nie siedź w kącie, bo Cię nie znajdą

W dzisiejszych czasach niewiele można zdziałać bez komunikacji i promocji marki. Nawet najlepsza marka sama się nie sprzeda. Potrzebne są platformy i przestrzenie, gdzie należy komunikować co reprezentuje Twoja marka i co ma do zaoferowania.

Jest wiele narzędzi do komunikowania marki, a dzięki social mediom koszty komunikacji są zdecydowanie mniejsze niż jeszcze 2-3 lata temu. Nie trzeba mieć dużych budżetów, np. na sponsorowane artykuły w prasie czy reklamę w TV, bo niedrogich narzędzi dostarcza obecnie internet, z którego większość marek może z powodzeniem korzystać. 

Plan komunikacji należy rozpocząć od przeanalizowania, gdzie bywa nasza grupa docelowa i dokładnie w tych miejscach komunikować markę. Do planu trzeba podejść z głową, przemyśleć jakie mamy zasoby finansowe, osobowe i czasowe, aby nie wybrać zbyt wielu kanałów, bo wtedy komunikacja rozmyje się i nie przyniesie oczekiwanych efektów. 

Polecam film What is branding , który w ciągu 2 minut pokazuje w sposób prosty i czytelny czym jest branding.

Artykuł ukazał się w serwisie www.sukcespisanyszminka.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *