NAJPROSTSZY SPOSÓB, ABY SPRAWDZIĆ SWOJE SILNE STRONY – ANALIZA SWOT.

Jak zapewne wiesz, świadomość własnych zalet i wad, silnych i słabych stron, jest bardzo przydatna w procesie rozwoju osobistego oraz zawodowego i jednocześnie niezbędna do świadomego budowania marki osobistej. Wiedząc jacy jesteśmy, jaki mamy potencjał, a jakie słabe strony, znacznie łatwiej nam zaplanować rozwój kariery zawodowej.

Aby w pełni móc korzystać ze swojego potencjału i talentów, warto mieć świadomość tych zasobów. Jednym zdaniem „Warto wiedzieć do czego zostałeś stworzony”.

.

Jak sprawdzić predyspozycje, potencjał, naturalny sposób myślenia i działania oraz talenty, które w nas drzemią?

Na rynku jest wiele testów i badań, które pomagają sprawdzić Twoje predyspozycje. Ja w swojej codziennej pracy korzystam ze sprawdzonego Czerostrefowego Modelu Stylów Zachowań i Diamentu Extended DISC który identyfikuje naturalny sposób myślenia i działania, wrodzone talenty i predyspozycje, potencjał i silne strony oraz zachowania i role.

Szczegółowe informacje kliknij tu 

.

Jeśli nie chcesz korzystać z płatnych metod poznania siebie, to podstawową metodą sprawdzenia swoich silnych i słabych stron oraz szans jakie niosą i zagrożeń które utrudniają, jest prosta analiza SWOT.

Analiza SWOT, często wykorzystywana w biznesie, zarówno dla firm, produktów jak i właśnie dla ludzi, to najstarsza, skuteczna metoda oceny potencjału.

Analiza SWOT to Twoja samodzielna praca.

Zaplanuj sobie co najmniej godzinę a nawet dwie i odpowiedz szczerze na pytania. Jeśli masz z tym problem poproś znajomych, rodzinę, aby powiedzieli Ci jak Cię postrzegają, zadaj im te pytania. To pozwoli Ci poznać Twoje silne i słabe strony oraz wynikające z nich szanse i zagrożenia.

Zaczynamy!

Etap 1

Wypisz wszystkie swoje cechy posługując się pomocnymi pytaniami. Jeśli masz problemy z wypisaniem cech warto zwrócić się o pomoc do znajomych. Zapytaj rodzinę, przyjaciół, współpracowników, jak oni Cię postrzegają, bo czasami możesz pewnych rzeczy nie zauważać.

Mocne strony:

 •   Jakie są moje mocne strony, zdolności, umiejętności- merytoryczne i osobowościowe?
 •   W czym jestem dobry?
 •   W czym jestem najlepszy?
 •   Jakie zalety widzą we mnie inni ludzie?
 •   Jakie cechy czynią mnie wyjątkowym?
 •   Jakie moje cechy sprawiają, że osiągam cele?
 •   Które z moich przekonań wspierają mnie w drodze do osiągania celów?
 •   Za co siebie lubię?
 •   Dlaczego, z jakich powodów inni mnie lubią?

np. języki obce, umiejętności techniczne, metodologie, cechy osobowości: uczciwość, terminowość, słowność, wysoka motywacja, łatwość nawiązywania kontaktów, relacji, dobra komunikacja, umiejętność pracy w grupie / indywidualnej, asertywność, konsekwencja, lubiany/a za …, terminowe realizowanie zadań

Słabe strony:

 •   Które moje cechy przeszkadzają mi w pracy?
 •   Z czym radzę sobie słabo, z czym najgorzej?
 •   Jakie mam obawy i wątpliwości?
 •   Czy boję się nowych wyzwań?
 •   Jak postrzegają moje słabe strony inni ludzie?

np. brak znajomości programów komputerowych, języka obcego, małe doświadczenie w …, przejmowanie się co myślą o mnie inni, niekonsekwencja, słomiany zapał, braki kompetencyjne, brak pewności siebie

Moje szanse:

 •   Jakie zjawiska zewnętrzne stwarzają dla mnie szanse?
 •   Co nowego dzieje się wokół mnie?
 •   Jakie są trendy rynkowe, wydarzenia, sytuacje, które mogę wykorzystać?
 •   Jakie lokalne wydarzenia mogą pomóc w realizacji moich planów?

np. wzrost zapotrzebowania specjalistów z mojej dziedziny, rynek pracy pracownika, zwolnienie się kolegi z zespołu, pojawienie się nowej metodologii na rynku, nowe wydarzenie / projekt, spotkanie dawno nie widzianej osoby

Moje zagrożenia:

 •   Jakie sytuacje / wydarzenia w otoczeniu mogą być zagrożeniem?
 •   Jakie trendy społeczne / rynkowe są dla mnie niekorzystne?

np. wzrost bezrobocia, niejasne wymagania przełożonego, wydarzenie

Etap 2

Gdy masz już wszystkie potrzebne informacje, przeanalizuj wzajemne powiązania między tymi czterema elementami i pomyśl jaki wpływ na pojawiające się szanse i zagrożenia mają Twoje mocne i słabe strony.

Przyjrzyj się swoim zaletom, które pomogą Ci wykorzystać pojawiające się szanse.

Przyjrzyj się szansom które możesz wykorzystać, bazując na swoich silnych stronach.

Odpowiedz sobie na kilka pytań:

 •   Które moje słabe strony mogą zaprzepaści pojawiające się szanse? Jak mogę temu zapobiec, do których silnych stron sięgnąć?
 •   Które mocne strony pomogą mi wykorzystać pojawiające się szanse?
 •   Które mocne strony pomogą mi zniwelować zagrożenia?
 •   Jakie szanse tkwią w zagrożeniach?

Jak widzisz analiza SWOT jest stosunkowo prostym, ale bardzo przydatnym narzędziem, które znajduje szerokie zastosowanie w biznesie. Zatem zachęcam, abyś zaczął poznawanie siebie właśnie od niej 😉

.

Chcesz zmienić pracę na lepszą? A może powrócić na rynek pracy?  

Być może wysyłasz dziesiątki CV, czasami jesteś zapraszana na rozmowę o pracę i … nic z tego nie wynika.
Tracisz czas, masz coraz mniej zapału.
Czasami zastanawiasz się co jest z Tobą nie tak.
Czytasz artykuły i porady jak napisać CV, jak się przygotować do rozmowy, ale zajmuje to dużo czasu i te artykuły są bardzo ogólne, pobieżne.
Brakuje Ci konkretnych przykładów, wzorów, inspiracji, konkretnych ćwiczeń, które przygotują Cię do rozmowy kwalifikacyjnej oraz wiedzy dzięki której poradzisz sobie w każdej sytuacji.

Jeśli też tak masz, to zapraszam Cię na kurs on-line dedykowany dla kobiet, na którym nauczę Cię krok po kroku jak się przygotować i zdobyć pracę taką jaką chcesz!

Jedyne tak kompleksowe szkolenie on-line dla kobiet wraz z mnóstwem przykładów, inspiracjami ze świata i zadaniami, którego efektem będzie całościowe przygotowanie Cię do zdobycia pracy Twoich marzeń. Pracujemy nie tylko nad CV i listem motywacyjnym, ale przede wszystkim przygotowujemy się do spotkania rekrutacyjnego i ćwiczymy powitanie, mowę ciała, pewność siebie, silny głos, dress-code, rozmowę, odpowiedzi na trudne pytania, unikanie błędów, co zrobić aby dać się znaleźć rekruterom w internecie oraz jak zdobyć pracę w firmie, która obecnie nie szuka pracowników. 

Dołącz do grupy na Facebooku  gdzie dzielimy się wiedzą i doświadczeniem “Menedżerki swojej kariery” TUTAJ

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *