Facebook – nie tylko dla rozrywki. 

W Polsce mamy około 26 mln użytkowników internetu. 67% populacji w kraju ma dostęp do internetu, a 13 milionów (34% populacji) aktywnie korzysta z mediów społecznościowych i praktycznie prawie każdy ma konto na Facebooku. Gdyby Facebook był krajem, to pod względem liczby ludności byłoby to, zaraz po Chinach i Indiach, trzecie największe państwo na świecie.

Te dane pokazują potencjał Facebooka, który stworzony i używany głównie dla rozrywki, daje również nieograniczone możliwości dla biznesu i jest to miejsce w którym koniecznie trzeba się znaleźć. Facebook i pozostałe media społecznościowe są jednymi z najefektywniejszych narzędzi do komunikowania marki.

Badanie zrobione przez Syncapse i Hotspex pokazuje, że osoby które dołączają dobrowolnie do strony na Facebook‘u, są bardziej lojalne, skłonne do rekomendowania produktów i wydają więcej na zakupy. Jest to potencjał, którego nie można zmarnować. I warto pamiętać, że każda z osób, która zaznaczy „lubię to” na Facebooku posiada średnio 130 znajomych.

Marka na Facebooku?

Facebook jest idealnym miejscem do budowania marki i kształtowania wizerunku. Na fan page’u możemy publikować informacje, które budują wizerunek i markę, budują zaufanie, a jednocześnie inspirują do korzystania z usług.

Facebook jest bardzo dobrym kanałem bezpośredniej komunikacji z potencjalnymi klientami. Obecność na Facebooku, jeżeli tylko zostanie dobrze wykorzystana, może przynieść wiele korzyści.

Facebook jest też świetnym narzędziem do badania, czego potrzebują nasi klienci. Wystarczy umiejętnie pytać i na podstawie zebranych informacji weryfikować swoją ofertę, aby była jak najbardziej dopasowana do zapotrzebowania klientów.

Jak wykorzystywać Facebooka do budowania marki eksperta?

Aby skutecznie budować markę wykorzystując Facebooka, nie wystarczy tylko założyć funpage’a i publikować coś od czasu do czasu. Komunikacja musi być prowadzona regularnie oraz uczciwie, tak, aby fan nie poczuł się ignorowany i pozostawiony bez odpowiedzi. W prowadzonej na Facebooku dyskusji szybka, szczera i rzetelna informacja zwrotna jest największą siłą tego przekazu.

Jakie treści publikować?

1. Teksty o tematyce związanej z naszą marką – ważne jest, aby publikowane treści były wartościowe, wiarygodne, warto podpierać się rankingami, badaniami. Wartościowe, przydatne dla fanów treści, rozwiązujące konkretne problemy, zawierające konkretne wskazówki, budują markę eksperta i są chętnie udostępniane.

2. Ciekawostki i humorystyczne grafiki – Facebook to rozrywka, więc tego typu wpisy zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. Poza tym zamieszczanie ciekawych zdjęć czy humoru, uruchamia udostępnianie ich przez fanów, rozszerzając tym samym zasięg fan page’a i rozprzestrzeniając informacje, a to pomału i systematycznie buduje znajomość marki.

3. Informacje o udziale w konferencjach, wydarzeniach, warsztatach, szkoleniach, również zaangażowania w różne przedsięwzięcia społeczne. Fani chętnie angażują się w dyskusje na temat tego typu wydarzeń, a takie dyskusje tworzą nastrój partnerstwa i wspólnoty doświadczeń, stąd już blisko do zaangażowania w markę i jej polecania.

4. Warto od czasu do czasu pokazać „ludzką twarz swojego biznesu“, uchylić nieco rąbka tajemnicy i pokazać to, czego na co dzień nie widać. Piękny wschód słońca widziany przez szyby gabinetu czy przygotowania i stres przed wystąpieniem na dużej konferencji pokazują, że niezależnie od tego co robimy, jesteśmy też zwykłymi ludźmi ze swoimi słabościami czy zachwytami.

5. Konkursy – bardzo efektywną formą na zaangażowanie fanów i budowanie zasięgu oraz znajomości marki są konkursy. Tematyka powinna być oczywiście związana ze świadczonymi przez nas usługami.

Publikacje powinny zachęcać do dyskusji, komentowania, bo to buduje więź z użytkownikami oraz tworzy społeczność, a z czasem „ambasadorów marki”, czyli osoby, które z zaangażowaniem biorą udział w „życiu” funpage’a i polecają nas znajomym. Należy jednak pamiętać, że takie dyskusje muszą być na bieżąco kontrolowane, gdyż wystarczy jeden negatywny komentarz i dyskusja może pójść z złym kierunku, więcej zaszkodzić niż przynieść korzyści.

Istotna jest również estetyka publikacji – dbajmy o wizerunek profilu i estetykę postów. Jeśli mamy taką możliwość to warto na postach umieszczać logo lub nazwę funpage’a, gdyż dzięki udostępnieniom takich obrandowanych postów buduje się jednocześnie znajomość naszej marki.

Artykuł ukazał się w magazynie MARKETING & biznes, NR 10

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *