Prowadzisz bardzo ciekawy serwis „Ty i biznes”. Skąd pomysł? Dlaczego zajęłaś się akurat taką tematyką?

Wszystko zaczęło się od mojego zainteresowania rozwojem osobistym i przedsiębiorczością. Był taki okres w moim życiu kiedy zupełnie nie wiedziałam co robić dalej. Stanęłam na drodze donikąd. A że lubię poznawać nowych ludzi, uczyć się nowych rzeczy to zaczęłam rozglądać się po rynku.

Od dawna już uczęszczałam na konferencje rozwojowe dla kobiet, warsztaty, szkolenia i networkingi. Czegoś mi jednak brakowało.

I znalazłam taką inicjatywę jak SFOP, czyli Stołeczne Forum Przedsiębiorczości. Dziś już go nie ma, ale były to świetne spotkanie dla przedsiębiorców i przedsiębioczych osób, które szukały swojej drogi. Zawsze z ciekawymi gośćmi specjalnymi i ze świetnie prowadzonym networkingiem. Tam też poznałam wiele fantastycznych kobiet biznesu i nie tylko. Te znajomości pozostały i są dziś ważne w moim życiu. I po jednym takim spotkaniu, na którym nie było, niestety, wiele osób, pomyślałam, że zacznę o tym pisać. Tyle się dzieje, a kobiety o tym nie wiedzą.

I tak to się zaczęło. Przyszłam do domu i po prostu założyłam blog na platformie Blogspot.com. Zrobiłam pierwszy wpis i byłam tym niesamowicie podekscytowana. Okazało się, że ktoś to przeczytał. I pisałam dalej… Nie miałam planu co jeszcze będzie na blogu, jak to będzie się rozwijało. Po prostu czułam wtedy, że muszę to zrobić i robiłam.

W końcu przeszłam na swoją domenę tyibiznes.com.pl. Stopniowo dochodziły wpisy z wydarzeniami, wywiady, artykuły gościnne, polecenia książek i inne wpisy. Wszystko na tym serwisie, jak go nazwałaś, kręci się wokół kobiet, rozwoju osobistego, wydarzeń, inspiracji, wiedzy z zakresu social mediów i wielu innych kwestii.

Z Twoich usług korzystają małe i średnie firmy. W czym konkretnie pomagasz tym firmom? Jakie usługi mogą u Ciebie zamówić?

Z moich usług korzystają głównie kobiece biznesy. Małe firmy lub jednoosobowe działalności gospodarcze oraz start-upy. Współpracę zaczynam od rozmowy i od przyjrzenia się obecnej sytuacji firmy. Chętnie słucham tego co mówi właścicielka, co robiła, co działało, a co nie. Poznaję jej cele, wizję. Oglądam stronę www i zaznajamiam się z obecnością danej marki online. Sprawdzam spójność wszystkich elementów i proponuję usprawnienia. To wszystko w ramach indywidualnych konsultacji, na które umawiam się z zainteresowanym klientem.

Następnie przygotowuję strategię działań online i współpracujemy dalej, albo w formie współpracy ciągłej, albo na zasadzie konsultacji roboczych w ustalonych odstępach czasu.

Zajmuję się również tworzeniem tekstów na strony www oraz opisem produktów do e-sklepów.

Piszę artykuły na blogi.

Robię warsztaty z FB i obmyślam kolejne, ciekawe tematy szkoleniowe dla obecności firm online.

Zajmujesz się marketingiem online. Które z narzędzi marketingu internetowego lubisz najbardziej?

Zdecydowanie najbardziej lubię Facebooka. Jest nadal największą platformą społecznościową, która ma świetnie przygotowany silnik do prowadzenia fan page’y dla klientów. Znajdziemy na niej również statystyki i możliwość reklamowania naszego biznesu.

Już za niewielkie nakłady finansowe możesz dotrzeć do swoich klientów, pozyskać nowych fanów czy wzmocnić wizerunek marki.

Drugim medium, które rośnie w siłę jest Instagram. Świetne medium dla fotografów, marek modowych, jubilerskich, trenerów, coachów, dekoratorów wnętrz. Instagram kocha piękne, oryginalne zdjęcia. Rozwija się, już od jakiegoś czasu działają konta firmowe i są statystki. Tu też można robić reklamę.

Jest jeszcze kilka platform, którym warto się przyjrzeć, ale nie mogę o wszystkich tutaj napisać.

A które z narzędzi marketingu online są Twoim zdaniem najbardziej skuteczne? Czy można to jakoś zbadać? Zmierzyć?

Wiesz to wszystko zależy od branży. Już trochę powiedziałam o Instagramie. Na FB jest miejsce dla większości marek, jeśli nie wszystkich. Jednak odpowiem przewrotnie – to wszystko zależy od Twojej grupy docelowej. Masz produkt? Musisz wiedzieć dla kogo on jest i dobrać komunikację pod Twoje potrzeby. Podstawą jest określenie i posegmentowanie swojej grupy docelowej.

W biznesie B2C dobrze działa np. FB, Instagram, Snapchat, Twitter, Foursquare.

Dla B2B najlepiej, moim zdaniem, działa Linkedin. Tam można nawiązać kontakty z firmami najskuteczniej.

Dlatego trzeba przyjrzeć się po pierwsze swojej grupie docelowej, a po drugie sprawdzić statystyki dotyczące poszczególnych platform. Wiadomo przecież, że marki, które mają produkty dla młodzieży powinny działać na Snapchacie, bo tam jest najliczniejsza grupa młodzieży 13-17 lat i 17-24 lat.

Nie można też zapomnieć o swojej bazie newsletterowej. Warto ją budować od początku istnienia biznesu. Ludzie, którzy zapiszą się, żeby otrzymywać od Ciebie maile to Twój skarb.

Co byś poleciła osobom, które zaczynają przygodę z własnym biznesem? Od jakich działań w internecie zacząć? Co wybrać? Jak zaplanować działania? Może jakieś podpowiedzi z Twojego doświadczenia dla początkujących w tej dziedzinie?

Wszystkim szczerze polecam oszacowanie swoich zasobów finansowych. Firma nie zarabia od zaraz, trzeba o tym pamiętać. Często potrzebny jest czas. Dlatego też najpierw trzeba pomyśleć z czego będziemy żyli przez ten czas. Można również rozwijać powoli swoją firmę będąc jeszcze na etacie. To trudne, ale zdecydowanie bezpieczniejsze. A same działania też zależą od tych zasobów.

Proponuję przetestować swój biznes. Porozmawiać z przedsiębiorcami, chodzić na różne spotkania, gdzie takie osoby można znaleźć i pytać je o opinię.

Można też skorzystać z programów akceleracyjnych dla biznesu, które są już na rynku. Myślę tu chociażby o Biznesie w Kobiecych Rękach czy Szkole Liderek. Jest ich o wiele więcej. Są różne i odpowiadają na różne potrzeby i możliwości.

Następnie dobrze jest zrobić badania, niekoniecznie płatne. Można zrobić ankietę i wysłać do swoich znajomych, rodziny. To ich zdanie będzie dla was pierwszym weryfikatorem. Potem możesz dołączyć do grup FB i na nich wstawić ankietę. Można zebrać świetny feedback bezgotówkowo☺

Jeśli już macie pozytywny odzew od rynku to zaczynacie działać i albo budujesz stronę www (jeśli masz zasoby) albo fan page na FB, który stanie się pierwszą Twoją wizytówką.

Od początku warto zainwestować swoje działania w budowanie newslettera, o czym już wcześniej wspomniałam.

Nie należy zapominać o budowaniu relacji biznesowych, szukaniu partnerów, ambasadorów marki.

Warto też pisać bloga, który również wpływa na pozycjonowanie naszej strony www i… biznesu.

A jeśli nie czujesz się swobodnie w temacie marketingu i promocji to zawsze warto skorzystać z konsultacji ze specjalistą. To pomaga i przyspiesza rozwój firmy.

Jakie błędy najczęściej popełniają osoby, które zaczynają korzystać z internetowego marketingu?

Chcą jak najszybciej się wypromować i zapewne różne wpadki i gafy zdarzają na początku tej drogi. Większość chce mieć od razu tysiące lajków i sprzedaż. To tak nie działa.

W dzisiejszych czasach biznes jest głównie relacyjny. Trzeba pamiętać o tym, żeby najpierw zbudować swój wizerunek, dać wartość, a potem dopiero sprzedawać. To najskuteczniejsza droga do sukcesu, ale nie jest ona szybka. Trzeba trochę cierpliwości i systematycznych działań oraz elastyczności w działaniu.

Działanie online jest również testowaniem różnych działań. Jeden sposób nie działa – szybko wprowadzam modyfikacje i próbuję coś innego. Nikt nie ma recepty na 100% powodzenie działań w social mediach. Można tylko stosować najlepsze praktyki, próbować nowych rzeczy i działać. Działać systematycznie, pisać ciekawe teksty i analizować efekty.

Jakie masz plany na najbliższą przyszłość? Jakieś nowe projekty, inicjatywy?

Sporo się dzieje. Mam mnóstwo różnych pomysłów oraz zaproszeń do współpracy. To jest niesamowicie nakręcające.

Planuję kolejne szkolenia z FB, ale nie tylko. Pomysły przychodzą często z ludźmi, których poznaję.

Na pewno będę kontynuowała moją ścieżkę związaną z marketingiem i promocją online, a co za tym idzie konsultacjami i pracą z małymi firmami. Chcę też nadal pisać bloga. A o innych planach na razie nie powiem, niech to będzie miłą niespodzianką☺

Dziękuję za rozmowę …..

Wszystkich, którzy chcą poznać Beatę i skorzystać z Jej wiedzy, zapraszamy na szkolenia otwarte w ramach Personal Branding Academy – Poznań 16.12 i Warszawa 5.01.

Zapraszam do zapoznania się z programem i dołączenia do Personal Branding Academy.

Akademia to 2 miasta, 8 ekspertów, 6 spotkań.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *