TRZY NAJWAŻNIEJSZE WYZNACZNIKI SILNEJ MARKI ( BRANŻA MEDYCZNA)

Marka to Ty. Jesteśmy własnymi markami, czy tego chcemy czy nie. Marka ( brand ) produktu wyróżnia go na rynku spośród dziesiątek podobnych produktów. Tak samo silna i wyróżniająca się marka osobista ( personal brand ) pozwala zaistnieć na konkurencyjnym rynku pełnym specjalistów.

 Zbudowanie silnej marki osobistej, a w przypadku lekarzy jest to marka eksperta, jest obecnie niezbędne do efektywnego rozwijania praktyki lekarskiej.

Każdy lekarz stara się być ekspertem w swojej dziedzinie, gdyż Jego wiedza i umiejętności, a także sposób traktowania pacjentów, buduje zaufanie pacjentów. Z kolei zaufanie buduje autorytet i jest niezbędnym warunkiem zbudowania pozycji eksperta w dłuższej perspektywie czasowej. Pozycja eksperta pozwala rozwijać się zawodowo, rozwijać swoją praktykę lekarską, a nawet mieć wpływ na rozwój medycyny.

Zatem każdy lekarz powinien zainwestować w branding personalny i systematycznie budować swoją silną markę lekarza-eksperta.

Co to jest personal branding i jakie daje korzyści?

Proces budowania osobistej marki – personal branding – to działania mające na celu “markowanie” sobą – własną osobą, nazwiskiem, wszystkiego co robimy i mówimy. W ten sposób stajemy się “produktem” rozpoznawanym i rozróżnianym przez rynek. Personal branding to przemyślany i dobrze zaplanowany proces zarządzania własnym wizerunkiem zawodowym i karierą. Celem tego procesu jest osiągnięcie rozpoznawalności, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. 

Budowanie marki experta jest długotrwałym procesem, który rozpoczyna się od przeanalizowania 3 najważniejszych wyznaczników silnej marki experta. Na bazie tych wyznaczników buduje się koncepcję marki oraz spójną strategię komunikacji marki. A potem pozostaje już „tylko“ konsekwentne i długoterminowe komunikowanie marki experta wśród tych odbiorców, do których chcemy z nią dotrzeć.

3 wyznaczniki marki experta:

1. CECHA SZCZEGÓLNA, WYRÓŻNIAJĄCA, CHARAKTERYSTYCZNA

Podstawą do zbudowania silnej marki jest odkrycie cechy szczególnej, wyróżniającej, charakterystycznej dla danej osoby. Czy zdarza Ci się poznawać nowe osoby, które od pierwszego spotkania na długo zapadają Ci w pamięć, myślisz o Nich „inny“, „specyficzny“, „oryginalny“, „szczególny“, oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Co powoduje, że akurat te osoby zapamiętujemy? W obecnym natłoku bombardujących nas informacji i spotykanych ludzi wyróżnić się nie jest łatwo, a wyróżnić pozytywnie to już naprawdę sztuka. I zupełnie nie chodzi tu o bycie innym w znaczeniu „odmieniec“ czy „dziwny“, o dziwne zachowanie czy ubranie. Chodzi o wyróżnienie się poprzez wzbudzenie pozytywnych emocji, bo to właśnie emocje są tym co powoduje, że kogoś zapamiętamy na dłużej.

W medycynie na pewno warto położyć nacisk na doświadczenie, szeroką wiedzę, stałą edukację, współpracę z ośrodkami naukowymi i badawczymi, opinie i referencje, relacje z pacjentami. Każdy musi samodzielnie odkryć co będzie Jego cechą szczególną.

2. AUTENTYCZNOŚĆ

Autentyczność, czyli prawdziwość tego co mówisz, robisz, jak się zachowujesz, bo to buduje zaufanie do Twojej marki. A zaufanie to warunek zbudowania pozycji eksperta w dłuższej perspektywie czasowej. Zaufanie buduje autorytet, który jest niezbędny w budowaniu marki eksperta.

Autentyczność ma bezpośredni wpływ na tzw. spójność. To znaczy, że Twoje działania i zachowanie muszą być spójne, zgodne z wartościami, które komunikujesz. Jeśli jesteś niespójny, udajesz kogoś kim nie jesteś, kreujesz się na inną, zazwyczaj lepszą osobę, bardzo łatwo o „wpadkę“ i utratę mozolnie budowanej marki. Nie warto chwalić się nieprawdziwymi informacjami, bo w dzisiejszych czasach wszędobylskiego internetu bardzo łatwo zdemaskować każdą nieprawdę, a użytkownicy sieci bywają bezwzględni i chętnie dzielą się swoimi złymi doświadczeniami.

3. WAŻNOŚĆ, PRZYDATNOŚĆ

Wyróżniająca, szczególna cecha powinna być ważna i przydatna dla innych, aby byli nią zainteresowani. Należy odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań – co oferuję innym, co mam dla Nich ważnego, wartościowego, dobrego, po co istnieję, po co robię to co robię, dla kogo, dlaczego?

Profesjonalnie opracowana koncepcja marki, przygotowana strategia komunikacji marki i dobrze poprowadzony proces budowania marki, powodują że staniesz się rozpoznawalny/a w swoim środowisku zawodowym a pacjenci będą wybierać właśnie Ciebie i polecać Twoje usługi swoim znajomym.

Artykuł ukazał się w magazynie dla lekarzy specjalizujących się w dermatologii estetycznej, estetyce lekarskiej i medycynie anti-aging DermaNews, nr 57/2016 styczeń-luty 2016. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *